Вижте един централен варненски булевард от преди 100-тина години

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:33 / 04.12.2023
3620
"Мария Луиза“ е булевард във Варна, който преминава през центъра на града в направление запад-изток. В днешния материал от рубриката на Varna24.bg - "Преди и сега", ще ви разкажем и покажем, как е изглеждал той преди 100-тина години (снимката горе от нашия колаж. Там е кръстовището с ул. "Антим I").

Сега той започва като продължение на бул. "Христо Ботев“ пред площад "Независимост“ и Варненската катедрала във Варненския център. Негово продължение на северозапад е булевард "Осми приморски полк“. Наречен е на първата българската княгиня от Третото българско царство, патрон на Осми Приморски полк от 1893 г.

Булевардът се появява с разрастването на града след Освобождението на мястото на старите османски казарми и съборената крепостна стена. През 1900 г. като ул. "Пиротска“ се простира от понеделничния пазар (днешното училище "Димчо Дебелянов“) до бул. "Сливница“. В последните дни на XIX век на булеварда се изправя един от символите му – по проект на военния инженер Тодор Бояджиева е построен Военноморския клуб. Непосредствено до него се разполага неокласическа сграда, проектирана от арх. Дабко Дабков, а на №7 през 1932 е основан първия в България водолечебен кабинет. На този адрес се редактират и издават списанията "Добро народно здраве“ и "Природен лекар“, а в съседство е родното място на родилен дом "Роза Димитрова“.

На булевардът се разполага и едноименната Девическа гимназия - сега сградата на Регионалния исторически музей. На старата снимка от нашия колаж се вижда оградата й. Тя е преместена по-късно. Държавната девическа гимназия "Мария-Луиза“ е закрито училище, функционирало във Варна от 1898 до 1954 г. На 3 март 1983 сградата му е преустроена и превърната във Варненски археологически музей. Днес е класифицирана като паметник от национално значение.

Сградата на гимназията се строи от 1893 до 1900 на мястото на бившите турски казарми, като е напълно обзаведена и открита за учебната 1898/1899 г. Проектът за сградата е предоставен от белгийския просветен министър със съдействието на регент Георги Живков, а архитект Петко Момчилов го преработва и съобразява с местните условия. Строежът се ръководи от арх. Христо Ковачевски, арх. Шрайбер и арх. Сава Димитриевич, а предприятието предприемач е Шуменското търговско дружество. Неоценима дарителска помощ осигуряват бележити варненци - кметовете Велико Христов и Иван Церов, и Елена и Стойна Илиеви, Веска Вачкова, Анка Габровска, Руска Калева, Олимбия Росетова, Димо и Георги Серафимови.

Вижте "Преди и сега" от предния път ТУК

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Важна статистика за пенсиите у нас
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).