Това място сега щеше да бъде едно от най-посещаемите във Варна, от което стотици хора да правят снимки за спомен. Само част от него съществува, но е погълнато от растителност.
Районът над Първа буна и гледката от него към Морска гара е днешния "герой“ в рубриката на
Varna24.bg –
"Преди и сега“.
Преди повече от половин век релефът се променя. Част от ската пада в морето. Процесите обаче не спират. Така по-късно идва идеята за брегоукрепителни съоръжения - буните.
И от двете снимки от нашия колаж се виждат морските бани. Историята сочи, че преди повече от 100 лета - през 1921 г., град Варна е обявен с правителствено постановление за курортен град. По това време, кмет на община Варна е Петър Стоянов (1923-1954). По негово настояване е взето решение за изграждане на Централните морски бани в сегашния им вид. Поръчката била възложена на чешката фирма "Пител Браузеветер", която възложила проекта на видния варненски архитект М. Йорданов (арх. Манол Йорданов Стателов, 1877-1954 г.). Сградата е построена през 1928 г., със застроена площ от близо 2000 кв.м.
В долния ляв ъгъл на снимките е Рибарския плаж. Преди години наистина е било мястото за рибарските лодки. Днес е останал само топонима, като не е ясно дали и той няма да изчезне след две – три десетилетия.
Припомнете си
"Преди и сега“ от предния път
ТУК.