Бивши и настоящи студенти от МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов": | виж още |
|
Първият етап на проучването ACST 1 доказа, че каротидната операция (carotid endarterectomy - СЕА) е по-ефективна и осигурява по-голяма продължителност на живот в сравнение с най-доброто медикаментозно лечение. Резултатите бяха публикувани в списанието Lancet, което е с втори най-голям импакт фактор в света - 56. Проф. Петров е цитиран в списанието участник от България. Научното проучване ACST 2 има за цел да съпостави оперативното лечение СЕА със стентирането на каротидните артерии, като резултатите отново се публикуват в престижно списание, а от тях се формират световните гайдлайни за поведение при тази патология. Участниците от България проф. д-р Веселин Петров и д-р Чавдар Бъчваров бяха представени на първа страница на официалния сайт на проучването като специалисти, постигнали много високи научни резултати до момента.
"Целта на каротидната операция е да се предотвратят неблагоприятните последствия от стеноза на каротидната артерия поради атеросклеротична болест, т.е. исхемичен инсулт. Както при всяка профилактична интервенция, се изисква внимателна оценка на относителните ползи и рискове от процедурата при всеки пациент индивидуално. Ние в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна днес успешно прилагаме за овладяване на каротидните стенози и нова процедура, наречена перкутанна транслуменална ангиопластика (ПТА) и стентиране", коментира проф. Веселин Петров.
При стеноза на каротидната артерия се появяват плаки по вътрешната повърхност на артериите (лумен), като ги стеснява или свива. Парчета от плаката могат да емболизират дистално и да причинят смърт на мозъчната тъкан. Понякога плаката причинява първични симптоми, които са временни или преходни инсулти, известни като преходна исхемична атаки (ПИА, ТИА). По дефиниция преходните исхемични атаки са с продължителност по-малко от 24 часа, а ако са по-дълги - те стават малки или големи инсулти.
Проф. д-р Алисън Холидей е ученичка на проф. Феликс Ийсткот - лекарят, който е разработил много техники, които са спасили безброй пациенти и са предотвратили увреждания от инсулт при много други. лекарят, извършил за първи път в света успешна операция на сънна артерия, като пациентката му преживява 20 години след това. Феликс Ийсткот, хирург консултант и заместник-директор на хирургично отделение в St Mary's Hospital, Лондон, Великобритания.