© Varna24.bg | | 200 000 лева ще похарчи до края на годината община Варна за миенето на улиците, което вече е факт от началото на този месец. Целта е всъщност намаляване на фините прахови частици във въздуха, което е евроизискване. Мярката е заложа в Програмата за намаляване на вредните емисии, която общинските съветници трябва задължително да приемат на сесия до края на месеца, за да не търпи държавата, респективно общините санкции от Брюксел. Това стана ясно днес при разискването на документа по време на заседание на комисията по околна среда към местният парламент.Във Варна замърсяването на въздуха се дължи на лошите пътища и неозеленени терени. Друга причина е вятърът, срещу който обаче не могат да се вземат мерки, посочват специалистите. Те са разработили пакет от мерки за срок от 2013 година, които общината трябва да изпълни, за да дишат варненци по-чист въздух. Освен ремонтите на улиците, предвидени за тази година, е записано още, че общината трябва да осъществява по-голям контрол върху фирмите, прокопаващи техническата инфраструктура и стриктна проверка на работата на почистващите фирми. Предвидено е още и насърчаване на населението да ползва велосипедно движение.
В документа е заложено и организирането на кампания, която да провокира хората да отделят средства за енергийна ефективност. Самата община пък ще инвестира 40 000 лева в газифицирането на общински сгради. 1,8 млн. лв. са заделени за поддържане на зелените площи, които по данни на администрацията са 2710 декара.
Как сметнахте зелените площи, след като няма регистър за тях, попита общинският съветник от БСП Огнян Къчев. Той изложи и данни за съвместната работа на Варненският свободен университет и общината по изработването на техническото задание на документа. По думите на Къчев предстои и среща по този повод с главния архитект на общината.
След като се изготви, Регистърът на зелените площи ще бъде качен заедно с всички данни за инфраструктурата и кадастара в системата ГИС, която се оперира от частна фирма. По думите на Къчев само за няколко месеца, тя е изработила базата с данни, което е било работа на общината.
Председателят на комисията Драгомир Дончев от "Нашият град" пък изтъкна, че в компетенциите на Общинския съвет е да увеличи правомощията на районните еколози, което също е заложено в програмата.
Самият документ предстои да бъде гласуван на сесия на Общинския съвет на 20 април.
Източник: Днес + |