© Varna24.bg | | Най-сериозни проблеми по отношение на качеството на водите за къпане са регистрирани в района на Варна. Това каза д-р Димитър Димитров - началник-отдел "Държавен здравен контрол" на пресконференция в Министерството на здравеопазването на тема: "Контролът върху качеството на водите за къпане в откритите водни площи, съгласно изискванията на Европейския съюз". За сезон 2009 г. само водата на Южния плаж във Варна не е отговаряла на задължителните изисквания за качество. През сезона за къпане се извършва вземане на проби и анализ на водите, най-малко веднъж на две седмици. Две от пробите, взети през миналата година от Южния варненски плаж са констатирали стойности на замърсяване над допустимите. Основните причини за влошаване на качеството на водите за къпане по Черноморското крайбрежие са недостатъчния брой и капацитет на пречиствателните станции за отпадъчни води, нерегламентирани зауствания и изпускания на такива води, включително и от заведения, разположени на плажа и засиленото в последните години строителство.
По Черноморското крайбрежие зоните за къпане са 89 на брой, а общо за страната са 93. В реките в страната няма зони за къпане, включително и река Дунав, каза д-р Димитров. Според него причината във вътрешността на страната да има малко места за къпане е, че общинските администрации не стопанисват плажовете и не изпълнят всички необходими изисквания за водно спасяване, облагородяване на плажовете, хигиенен контрол, санитарни възли. В района на София също няма открита водна площ, в която къпането да е позволено.
През извършения мониторинг на водите за къпане през май и юни тази година в нито една от контролираните през този сезон зони за къпане не са констатирани стойности по изследваните показатели, които не отговарят на задължителните изисквания.
Източник: Агенция "Фокус" |