Военни кораби и бракониери са най-сериозната заплаха за делфините в българската част на Черно море, пише "Стандарт". Тревогата биха експерти от проекта "Теренни проучвания за разпространение и численост на китоподобни".
По думите им военните гърмят и хвърлят подводни бомби точно когато и където се събират за размножителния си период делфините - около Шабла и от Калиакра до Варна. В България биоразнообразието отстъпва винаги на заден план, а отбраната е на първо място, коментира кап.д.п. Аспарух Карастоянов от консорциум "Черноморска изследователска програма "Ной", партньор по мащабния проект за проучване на състоянието на видовете и техните местообитания по ОП "Околна среда". Той посочи, че изследванията, които се правят за първи път в Европа по въздух и вода, са установили, че мястото около нос Калиакра е истински феномен с много хранителен ресурс от риба и огромно количество делфини, но там по два пъти в годината военните гърмят.
Бракониерите в забранителния период пък изкарват тонове трицона и хамсия на брега, какъвто улов е засечен през първите дни на юни. Нелегалната риба се използва за кучешка храна, но така се прекъсва хранителната верига на стадата от делфини. Проучване на делфините не е правено у нас от 1963 година. Сега заедно с Института по рибни ресурси изследвания се правят със специален самолет от Австрия, оборудван с висококачествена инфрачервена камера и с 3 кораба. През септември ще се знае броят и популацията на ценните морски бозайници и ще се предложат мерки за защитата им пред Националния съвет за биоразнообразие.