Преди 65 години се създава самостоятелна гарнизонна болница в подчинение на командването на ВМС, която от 31.03.1949 г. започва да осъществява лечебна дейност, а през 1951 г. се преименува във Военноморски госпитал - Варна. От 1989 г. Военноморска болница - Варна, влиза в състава на Военномедицинска академия, а 31 март е обявен за празник на МБАЛ-Варна.
Изминала дълъг и сложен път на развитие, днес МБАЛ-Варна е отворена за всички военнослужещи и български граждани от Североизточна България. От 2002 г . болницата работи по договор с НЗОК, като през последната година оказва болнична помощ по 156 клинични пътеки.
В МБАЛ - Варна се намират единствените в Североизточна България клиники за лечение на остри отравяния и изгаряния, хипербарен център, модерна хирургична клиника с утвърдени конкуретни позиции в областта на миниинвазивната хирургия, многопрофилна терапевтична клиника с високо квалифицирани специалисти по всички профили на вътрешните болести.
Военноморската болница е единственото лечебно заведение в България, извършващо диагностика и лечение на водолазните заболявания. Тя е междуобластен център за Североизточна и Източна България по токсикология, термична травма и пластична хирургия.
Днес в МБАЛ - Варна към ВМА работят 104 лекари и 166 специалисти по здравни грижи. Броят на пациентите, преминали през клиниките и отделенията на болницата през 2013 г., е 6 650, а през 2012 г. те са били 6 760. От тях - кадрови военнослужещи или цивилни служители в БА, МО и структурите на подчинение на министъра на отбраната - 242.
През своята 65-годишна история МБАЛ-Варна към ВМА се утвърждава като водеща здравна институция, която държи на професионализма, отговорността, човещината и справедливостта.
Официалното честване на 65-годишнината от създаването на МБАЛ - Варна, ще бъде на 31 март 2014 г., понеделник, от 17.30 ч., в зала "Вапцаров" на ВВМУ "Н.Й. Вапцаров", гр. Варна.
Програмата включва тържествено събрание с празничен концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили.