© Varna24.bg | | В експозицията са включени 979 експоната от близо 100 000 културни ценности, съхранявани във фондовете на музея. Тя хронологически проследява корабоплаването по българските земи, дейностите, свързани с морето, и проявите на българската морска идея в обществото.Верен на профила си Военноморският музей представя в новата си експозиция раждането и развитието на българския военноморски флот, и неговото участие във войните за национално освобождение и обединение. Осъзнавайки себе си като единствения български морски музей, той показва и извървения път от българския търговски флот и корабостроителната ни промишленост.
Музеят демонстрира съвременна визия на експозиционния показ, съобразен с европейските стандарти, преплетен с впечатляващи възстановки на товарен корабен отсек, на оръдейна палуба на ветроходен боен кораб и на морско дъно, съчетани със звукови и светлинни ефекти.
Показаните в новата експозиция културни ценности впечатляват с изключително широкия хронологически диапазон - от II хил. пр. Хр. (първите открити каменните котви в Черно море) до ХХI в. сл. Хр. (части от оборудването на подводница "Слава" - един от последните експонати от 2011 г.).
Във Военноморския музей посетителите ще изпитат удоволствие от съприкосновението с уникални експонати: редки за българските земи носови украшения; част от оборудването на първия кораб, който България закупува след Освобождението; корабните щандарти на българския военноморски флот; печатите на първата българска флотска част - Дунавската флотилия; най-старата запазена ценна книга в българската история - акцията на корабоплавателното дружество "Провидение" от 1863 г.; част от оборудването на единствения запазен в света водосамолет "Арадо-196 А-3"; последните находки от подводни проучвания - оръдия от руски ескадрен миноносец "Лейтенант Пушчин" и от потопената първа българска подводница УБ 18, творби на големия български художник-маринист Александър Мутафов и много други.
На 23 април 2012 г., понеделник, в 11.00 ч. ще се състои официалното откриване на новата експозиция във Военноморския музей по нетрадиционен начин, възпроизвеждайки част от ритуал, с който са се откривали български пристанища. |