© DW | | След раздялата си родители се опитват да решат спорове за правата над децата, като се обвиняват в домашно насилие. Подобни случаи са зачестили през последната година, а делата във Варненския районен съд са се увеличили."Според закона, ако един родител упражни насилие над другия в присъствието на детето - това се счита за насилие и над самото дете. Обикновено такива прояви не са инцидентни случаи, при което са разменени реплики и шамари, а става въпрос за дълго трупано напрежение", заяви зам.-председателят на съдилището Пламен Атанасов. През 2015 г. неговите колеги са разгледали 240 дела за домашно насилие, като спрямо предходната производствата са се увеличили с 31.
По думите на Атанасов няма ясно очертан профил на домашния насилник, а повечето от случаите не са свързани с физическо насилие.
"Самата дефиниция за домашно население не включва само побоя. Тя включва и хипотезата за икономическо насилие - чрез финансов ресурс да се упражнява тормоз върху някого, каквито дела има заведени от възрастни хора срещу техни близки. Много често тормозът е телефонен - непрекъснато звънене и изпращаме на смс-и, има и оплаквания за причакване пред жилището. В някои случаи насилието е предизвикано от ревност, от алкохолни и наркотични зависимости", добави още Атасанов.
В Гражданското отделение на Районния съд отчитат сериозен спад на делата срещу "Енерго Про", които са намалени с над 500 за година. Това се дължи на приетите от КВЕР механизми, позволяващи извършването на корекции на потребения ток.
40 % от постъпилите над 6600 наказателни дела са били образувани по жалби на граждани срещу актове на КАТ, НАП, ДАИ и други държавни органи.
За година делата за хулиганство са се увеличил почти двойно и броят им е достигнал 85. По-малък ръст се регистрира при производствата за притежание на наркотици, както и за обида и клевета.
През 2015 г. са постъпили само 4 дела за трафик на хора и също толкова на брой за получаване на нетрудови доходи от проституция, заяви зам.-председателят на съда Яна Панева.
Източник: Дарик |