Все повече варненци отбелязват Хелоуин

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:25 / 31.10.2011
1117
С всяка изминала година все повече варненци се включват в отбелязването на Хелоуин. Всяка година в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември в американските домове на прозорците се запалват тиквени фенери, а в магазините най-търсената стока са бонбоните и лакомствата. И въпреки, че това е не е български празник, бавно, но сигурно той се прехвърли и в страната ни, като най-сериозно внимание му обръщат жителите на по-големите градове.

Мнозина не приемат този празник, но той се наложи в България в последните години и зае своето място в живота предимно на младите хора. Децата чакат с нетърпение този празник, наречен Хелоуин, за да могат да се маскират в костюми и да тръгнат по останалите домове, за да получат лакомства. През тази година особено актуално според продавачите в парти магазините са костюмите за вещици, ангели, демони и други митични същества.

Сред децата пък най-актуални са костюмите на Ханна Монтана или други Дисни герои. Във почти всички търговски центрове днес пък организират тематични Хелоуин забави. Освен костюми жителите на Варна задължително разполагат с тиквен фенер, който е неразделна част от празника.

Самият празник пък тръгва още от древните келти, които са празнували своята Нова година, на 1 ноември. Те вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята. Те търсели живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят от сенките, хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно - обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им. А самите жители се събирали около огньове, запалвани от жреците. На тези сбирки се правели предсказания за зимата и принасяли в жертва животни. На края на събирането всеки взимал въглен от огъня и с него палел огнището си.
В Ирландия хората продължават да отбелязват празника - ходят на гости, играят игри, крият съкровища от бонбони, правят плодови сладкиши, в тях слагат изненади, по които гадаят бъдещето. Децата не се наказват за лудориите, които вършат на този ден.

В Германия не правят помен на покойниците, но помнят Валпургиевата нощ - на 30 април срещу 1 май, когато немските вещици прелитат на метлите си, а мъртвите стават от гробовете.

В България православната църква отбелязва празника на Всички светии в началото на лятото, в първата неделя след Петдесетница. А през ноември е Архангеловата Задушница - в съботата преди Архангелов ден, който е винаги на 8 ноември.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Ще се задържи във Варна и утре облачно време
Катастрофа затрудни движението по АМ "Хемус" към Варна
Затвориха ул. "Кирил Шиваров" във Варна заради мач
580 години от битката при Варна: Парк-музей "Владислав Варненчик"...
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).