© Varna24.bg | | Все повече варненци се обръщат към Прокуратурата с искане техни близки или съседи да бъдат настанени за лечение в психиатрия. От Районния съд отчитат ръст на подобни дела, като броят им през 2013 г. е 231, докато предишните години е бил под 200. В повечето случаи жалбите се подават от съседи срещу хора, които живеят сами и никой не се грижи за тях. След като държавното обвинение бива сезирано, съдът е длъжен да разгледа делото в срок от две седмици. През миналата година магистратите са постановили принудителното въдворяване на 134 души, съобщава Дарик.
"Ако заключението на медицинската експертиза е, че лицето се нуждае за лечение, то може да бъде настанено в психиатрия най-дълго за 6 месеца, но средният престой е средно 2-3 месеца", обясни при представянето на годишния отчет на Районния съд неговият зам.-председател Яна Панева.В Наказателното отделение на съдилището отчитат повишаване и делата за обида или клевета, като на ден постъпвали по няколко жалби. Процесите, свързани с получаване на нетрудови договори от проституция, са намалели за две години от 20 на 8.
Стигналите до съда случаи на съжителство между малолетни и непълнолетни роми са 5 за 2013 г.
"Ако лицата сключат брак, каквато възможност има в закона, пълнолетното лице се признава за виновно, но не се наказва. Повече обвиняеми предпочитат да се възползват от тази възможност", коментира Панева. При бракоразводните процеси се отчита тенденция съпрузите да предпочитат да разтрогнат по взаимно съгласие.
Заведените от кредитни институции дела срещу неизрядни длъжници бележат спад. При средно по около 13 000 такива дела преди няколко години броят им през миналата е бил 11 000. Събраните от държавни съдебни изпълнители суми възлизат на близо 9 млн. лв. Намаление има и при исковете срещу "Енерго Про" за надписани сметки, заяви ръководителят на Гражданското отделение Пламен Атанасов.
39 съдии работят във Варненския районен съд, като всеки един от разглежда на година средно по 960 дела, обяви председателят на съдилището Ерна Якова. |