„В пъти е нараснал броят на родителите за последните 10 години, които търсят помощта на психиатър, заради страхове, че развиват зависимости", каза шефът на психиатричните клиники и зам.-директор на МБАЛ „Св. Марина" във Варна доц. д-р Риналдо Шишков. Според него това е признак, че родителите осъзнават необходимостта от контакт със специалист и са наясно, че с появата на наркоманиите проблемът не позволява криене, а изисква специализирани грижи.
"Работим в две посоки. Издирваме хиперактивни деца, но отбелязваме като тенденция и че родителите все по-активно ни търсят. Вероятно само защото повече деца имат проблеми, но и защото културата на хората се подобрява", допълва доц. Шишков.
Действително има нарастване на децата със зависимости, затова и всеки родител, който забележи, че наследникът му развива такива, веднага търси помощта на специалист.
Невротичността сред тийнейджърите расте и заради неизменните "блага" на съвремието. Предпоставка за това е и прекарването на по-голяма част от деня пред компютъра. Създаването на впечатление за повишената болестност се дължи и на факта, че все повече се говори открито за проблема, повече хора търсят консулт със специалист, допълни Шишков.
В детския консултативен кабинет на МБАЛ "Св. Марина", се приемат и амбулаторно деца с проблеми. Според доц. Шишков не може да се говори за нарастване на опитите за самоубийства. Но депресиите и психичните проблеми са предвестници на мисълта за посягане на живота. Днес се отбелязва Световният ден за превенция на самоубийствата. Националната здравна статистика показва, че всяка година 1500 души - 37 от 100 000 българи посягат на живота си. 12 от тях успяват.
Източник: в. "Позвънете новини"