Във Варна циркулират над 1 млн. автомобила

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
16:21 / 10.07.2012
1118
- Г-н Борисов, през последните години ставаме свидетели на все по-голямо незачитане на Закона за движение по пътищата от страна на шофьорите, какво трябва да се случи, за да се промени това?

- Уви, тенденцията никак не е успокояваща, особено за Варна. Всички тежки пътни инциденти са станали именно поради неспазването на този закон. Промени определено трябва да има и те трябва да са в посока на драстичното завишаване на глобите и законовите рамки за събирането им. Защото в момента глобите, които нашите екипи налагат, не просто са малки, а и в много от случаите са несъбираеми. Аз мога да ви кажа нещо изключително показателно в тази насока. Всеки един ден, в който аз влизам или излизам от сградата на Пътна полиция, ставам свидетел на всевъзможни нарушения от страна на различни шофьори. И това е под носа на Пътна полиция, дето се казва. Изводите може да си ги направите сами.

- Какво трябва да се промени - освен размера на глобите?

- За мен най-важното е обучението. В момента обучението на бъдещите шофьори е под всякаква критика. То трябва да е по-продължително, по-задълбочено, да се върнат наново часовете по теория в Пътна полиция и задължителният изпит пред наши служители, какъвто имаше преди години. Сега за две седмици стават шофьори и се чудят защо има толкова много катастрофи. Освен това трябва да има законодателни промени. Трябва да се налагат санкции на собственика на автомобила, защото в момента има вратички в закона, които се използват много майсторски от шофьори и адвокати именно в тази насока, и ние не можем да наложим глоба дори за превишена скорост. Има много фрапантни случаи като засечен джип със 120 км/ч в рамките на града. Собственикът твърди, че 80-годишната му майка, примерно, е била зад волана, адвокатът извърта нещата, че не може да се докаже кой е карал, и така никой не се глобява. А в развитите страни глобата се налага на собственика на автомобила. В съседна Румъния пък за всяко нарушение директно вземат книжката.

- Кои са основните причини за тежките пътни инциденти?

- Основните причини са няколко, но най-честото нарушение, което води до човешки жертви и пострадали хора, е несъобразената скорост. И разберете, че има разлика между превишена и несъобразена, защото има ситуации, в които и 30 или 40 км/ч е несъобразена скорост. Скоростта трябва да е съобразена с пътните условия и, естествено, с ограниченията на знаците. Да не говорим, че автомобилите, които масово се движат по варненските улици, съвсем не са нови. За никой не е тайна, че ние караме старите коли на Европа. И като се прибави към годините и техническото им състояние и превишената скорост, особено от млади и неопитни шофьори, става страшно. 54% от катастрофите със загинали хора и 40 процента от инцидентите с ранени са станали именно поради тази причина. Следващата по важност причина отново е свързана с бруталното неспазване на пътните правила. 38% от катастрофите с ранени и 39% от катастрофите със загинали са станали поради отнемане на предимство. И колкото и странно да звучи, на трето място при случаите, в които има ранени хора, причината е маневра на заден ход. Шофьорите не гледат в огледалата си и явно се надяват пешеходците да се пазят сами. През първите 6 месеца на тази година във Варна са регистрирани 291 тежки пътни инцидента с 11 загинали и 354 ранени и всички са по вина на шофьорите.

- Кои са най-рисковите места в града и извънградските пътища?

- И в двата случая най-рискови са кръстовищата. Варненските шофьори не признават предимството особено и го нарушават винаги, когато могат. Иначе има система, по която се изчислява степента на риска въз основа на броя на катастрофите. Такива места са Долна Трака, Т-образният завой, гуменият завой, има няколко отсечки по магистралата, където обикновено се кара с много висока скорост, и там стават тежки инциденти. А в рамките на града е опасно почти всяко кръстовище. Напоследък стават много инциденти на новото кръгово движение до "Пикадили парк", но те пак са по вина на шофьорите. Но пък няма ден, в който да няма поне по една-две катастрофи там.

- Как се борите с корупцията във вашите редици?

- Корупция при нас има, както и навсякъде, не само у нас и по света. Тя не може да бъде изкоренена напълно, но ние наистина полагаме много усилия да я ограничим до минимум. Мога съвсем отговорно да заявя, че в момента при нас корупцията е най-малка. Всеки един получен сигнал за пътен полицай, взел пари за каквото и да е, се отработва много бързо и следват наказания. Имаме уволнени редови полицаи, както и офицери. В тази битка ръководството на Пътна полиция и на Дирекцията на полицията във Варна е безкомпромисно. Затова отправям чрез вас един апел към всички шофьори - ако пътен полицай ви поиска пари за каквото и да е, веднага ни сигнализирайте. В кръга на шегата мога да спомена, че преди години катаджията беше една от най-желаните професии именно поради тези причини, но вече това не е така.

- Колко коли приблизително се движат по варненските улици?

- Това е въпрос, на който никой не може да даде точен отговор, но в активния туристически сезон те със сигурност са над един милион. Много от семействата са с по два автомобила. Да не говорим, че има много хора, които живеят от години във Варна, но са с адресна регистрация и регистрационни номера на колите от родните си градове. 312 403 са само варненските шофьори. А през лятото, като се прибавят и курортистите, цифрата набъбва много. По тази причина проблемът с паркирането в града е огромен и нашите екипи нямат физическата възможност да реагират на всички сигнали. Само си представете - имаме дни, в които за по-малко от 24 часа са регистрирани 40 - 50 пътни инцидента, всеки един от които се обработва от наш екип. А в същото време ни търсят и за неправилно паркирани коли. Ние правим всичко, което е по силите ни, за да овладеем положението и да научим шофьорите на някакъв ред. Те обаче трябва да имат определена култура на шофиране. Но за жалост повечето я нямат.

- Ще има ли засилени проверки през активния сезон?

- Естествено. Както всяко лято. Знаете, че има рискови места, на които много често има наши екипи. Дори самият факт, че шофьорите се предупреждават с фарове, че има полиция на пътя, нас ни успокоява, защото се намалява скоростта на тези рискови участъци и така се избягват тежки катастрофи. Освен това ще има масови проверки за алкохол и дрога. Варненската Пътна полиция вече разполага с необходимите дрегери за наркотици и шофьорите се проверяват. На всички, които си мислят, че алкохолът не им влияе и могат да карат, въпреки че са пили, искам само да кажа, че от тяхното безотговорно отношение може да зависи човешки живот. И то не само техният. Затова да помислят много добре, преди да седнат зад волана пияни или дрогирани.

Източник: в. "Черно море"


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Варна:
Пожарът във Варна е потушен
Тежко ПТП с три автомобила край Варна, пътят е затворен! Има заги...
Огромен пожар гори във Варна!
Силно вълнение във Варна! Времето се влошава!
Летище Варна изненада служителите си за Коледа
Митрофанова потвърди: Консулството на Русия във Варна продължава ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).