Световният ден на влажните зони се чества от 1997 година. На 2 февруари 1971 в иранския град Рамсар е подписана Конвенция за опазване на влажните зони с международно значение и по специално като местообитание на водолюбиви птици, наречена Рамсарска Конвенция. В България Рамсарската конвенция влиза в сила на 24 януари 1976 година. Тя е осмата страна подписала конвенцията. Според последни данни, представени на официалната страница на Рамсарската конвенция - www.ramsar.org, към 28 януари 2010 година 159 държави са подписали текста на документа.
До този момент влажните зони с международно значение, включени в Рамсарската Конвенция, са с площ 185,156,612 хектара.
Първоначално конвенцията регламентира опазването и разумното ползване на влажните зони като местообитание на водолюбиви птици, но в последствие разширява своя обхват. В сегашния си вид тя определя необходимите мерки за опазване на този тип природни екосистеми и разумно използване на техните територии и ресурси.
Национални приоритети за всяка страна, подписала конвенцията, са опазване и популяризиране на влажните зони, които предоставят уникални условия за живот на множество растителни и животински видове.
На територията, контролирана от РИОСВ-Варна по-значими влажни зони са: Резерват Камчия, подържан резерват Балтата, местността "Болата", която е част от резерват Калиакра, защитени местности "Шабленско езеро" и "Дуранкулашко езеро", Варненско-Белославският езерен комплекс, Шабленската и Балчишката тузла и езерото Тауклиман.