Сред интересните доклади по думите на Минчев ще е и този на доц. д-р. Маргарита Ваклинова, която ще говори за новооткрита царска църква в Преслав, за която вече има доказателства, че е т.нар. Златна църква, известна от исторически документи. Нови открития ще представят археолози от Шумен и Добрич, гост от Украйна ще говори за християнското архитектурно наследство на Кримския полуостров.
Уредникът на Археологическия музей доц. д-р Валери Йотов ще направи презентация за работата си по средновековната крепост и раннохристиянската църква в Бяла, а доброто сътрудничество с тамошната община ще бъде ознаменувано и с изнасяне на конференцията в морското градче през втория ден на конференцията.
Кметът Атанас Трендафилов заяви днес, че много се радва на добрите резултати на археолозите, а находките вече са част от новосъздаден музей. Той дори отправи покана към учените догодина конференцията да се състои изцяло в Бяла.
Темата на научната конференция т.г. е "Отражения на вярата. Християнска архитектура и изкуство ІV - ХV в.", като хронологическият обхват на докладите обхваща един сравнително голям период, между ІV - ХV в.: от обявяването на християнството за свободна и равнопоставена религия в Римския свят до падането на Константинопол и Балканите окончателно под османска власт.
Сред интересните теми, които ще бъдат дискутирани, е и такава, свързана с българските паметници в Южна Албания. По информация на Александър Минчев те датират от Първото българско царство при цар Симеон и Второто - при Иван Александър, когато тези земи са били част от състава на България.
Източник: Днес +