© | Осигуряване на финансиране, много приятели, готови да помагат, и привличане на местната общност в дейностите е формулата за успешни и атрактивни културни проекти. Около този извод се обединиха участниците в конференцията за добри практики при реализиране на културни проекти "Европейско финансиране, партньорства и добри практики в културната сфера", която се проведе днес. Тя беше организирана от Областния информационен център - Варна съвместно с Дирекция "Култура и духовно развитие" при Община Варна. Сред арт-обстановката на Градската художествена галерия бяха представени 13 значими, иновативни и атрактивни идеи в сферата на културата, които вече са реализирани с европейско, общинско и международно финансиране.
Форумът стартира с представяне на Областния информационен център - Варна, пътуващ семинар "Европа и ние" на РЕКИЦ "Читалища" и мрежата от ОИЦ, както и мерките за финансиране през новия програмен период 2014-2020 г. В модула "Европроекти" бяха включени ремонтираните с европейски средства 7 варненски музея, културните фестивали в Община Аврен по проект "От 18-ти до 21 век-традициите са живи".
Представени бяха проекти на неправителствени организации за извънкласни дейности с творческа и друга насоченост. Това са мрежата от ученически клубове "Слънчоглед" на Сдружението на учителите-новатори, кръжоците по проект "Светът на куклите - умален модел на моя свят" и по проекти на Сдружението на младите психолози.
Конференцията срещна за първи път след подаването на кандидатурата на Варна за културна столица на Европа 2019 екипът по проекта и културните оператори. Сред най-атрактивните инициативи с общинско финансиране бяха интерактивно кино в мобилна кинокабина и художествена инсталация на входа на Морската градина - Варна 2019. Визуалният проект "Фар Шабла Графити 2013" се оказа пресечната точка между изрисувани с графити цистерни, шабленските ниви и екологичната кауза. Представяне на културно изкуство чрез графити и спрей арт на пана бяха в основата и на проекта "Varna street view" на "Галерия 10". Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" и читалищната библиотека при НЧ "Просвета 1927" в Аспарухово се похвалиха, че обучават възрастни хора за работа с компютър и интернет като използват финансиране съответно от програмите "Глобални библиотеки" и "Учене през целия живот". Развитието на културен туризъм е сред акцентите в представения проект "LIMEN - Културни пристанища от Егейско до Черно море", в който община Варна е партньор.
В конференцията участваха близо 80 културни творци, представители на културни институции, галерии, библиотеки, читалища, неправителствени организации. Форумът беше открит от заместник-кметът по европейските проекти Бисер Младенов. |