© Impact Press Group | | "Baby Box"е място, където майките могат да оставят своите новородени бебета, анонимно и на сигурно място. Този начин майката да остави бебето си за отглеждане от някой друг е познат още от Средновековието, макар и под различна форма. Използван е на няколко места в Европа и през XVIII и XIX век. В средата на XX век кутиите придобиват сегашната си форма и вид. След 2000-та година добиват широка популярност и се появяват в много страни по света, предаде Дарик.Всъщност "Baby Box" е доста сложен апарат, с датчици, терморегулация, вентилация и климатизация. Представлява кутия с меко легло и два люка. Единият се намира на външната стена на зданието, а другият - от вътрешната страна на сградата. Сензор в кутията сигнализира за поставяне на бебето, като автоматично заключва външния люк.
"Кутиите" се намират обикновено в болници и социални центрове. В отделните държави ги наричат по различен начин. Така например в Италия са познати като "Люлка на живот", а в Германия - " Бебешки прозорец". В Япония ги наричат "Бебешка поща", в Китай - "Бебешки остров на сигурността", а в Полша - "Прозорец на живот".
През 2012 година и в България се заговаря за поставяне на "Бебешка кутия". Идеята във Варна да бъде поставен "Baby Box" е на 17-годишната Светослава Сергиева, ученичка в 12-и клас на Първа Езикова гимназия. Според Светослава, най-подходящото място за целта е държавната АГ-болница. По инициатива на ученичката, в края на август идеята събира на едно място представители на институции, от които зависи поставянето на бебешка кутия. След това Светослава пише писма до кмета и три министерства - на здравеопазването, на труда и социалната политика и на правосъдието. Пред тях тя настоява за пилотно пускане на проекта "Baby Box" във Варна. Отговори обаче все още няма.
"Ако се прецени, че е удачно за нашето общество, ако се реши от отговорните хора, че трябва да има "Baby Box", най-удачно наистина е да бъде в двора или на стената на болницата", смята д-р Радослав Минков, управител на АГ-болницата. Според д-р Минков, поставянето на "Бебешка кутия" може да има положителен ефект - виждайки кутията, решилите да раждат у дома все пак да го направят в болница.
Към днешна дата "Бебешки кутии" в Германия има около 100. Най-много са те обаче в Пакистан, където наброяват над 300. В 11 от 27-те членки на Евросъюза има поставени "бебешки кутии". Освен Германия, се срещат още в Австрия, Белгия, Чехия, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Полша, Португалия и Словакия.
Над 400 бебета са били оставени в бебешки кутии в цяла Европа от 2000 г. досега. Във Варна, по неофициални данни, през последните 5 години са захвърлени 4 новородени. |