Във Варна стана ясно: Всяко осмо дете е с наднормено тегло
Всяко осмо дете у нас е със затлъстяване. Това съобщи на пресконференция във Варна националният консултант по детска нефрология доц. д-р Анелия Буева. Поводът бе Световният бъбречен ден и ІІІ регионална конференция под наслов "Бъбречни заболявания и затлъстяване", пише "Черно море".
А предупреждението бе, че всеки излишен килограм крие повишен риск от заболяване на отделителните органи. Затлъстяването води до свръхработа и преждевременна амортизация на бъбреците, а оттам и до хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа.
Данните за наднорменото тегло са от проучване на Българската бъбречна асоциация и детски нефролози в продължение на 3 години. В него са включени 5860 здрави деца. Резултатите са показали, че 12,6% от тях са със затлъстяване. Ако тези данни са верни, следва изводът, че при наличие на 1,2 млн. деца у нас 151 200 от тях (или всяко осмо българче) са с излишни килограми.
Проучването е показало също, че 10% от недоносените деца също са с наднормено тегло. Тези бебета се раждат с непълноценни бъбреци и майките им трябва да вземат мерки отрано, каза още доц. Буева. Тя посочи, че бъбречните заболявания са лечими, ако се открият и лекуват навреме.
3600 българи в момента са на хемодиализа, посочи председателят на Българската бъбречна асоциация доц. д-р Стефан Кривошиев. За периода 1970 - 2010 г. броят на хората, които разчитат на машини за очистване на организма, е нараснал неколкократно. Една от основните причини е затлъстяването, бе категоричен доц. Кривошиев. Под това се разбира индекс на телесната маса над 30. Статистиките сочат, че над 40 от българите и българките са с излишни килограми.
Наднорменото тегло води също до диабет, хипертония и по-висока смъртност. Спасението е в здравословното хранене и здравословния начин на живот, бе категоричен доц. Кривошиев.