На първо място сред тези вещества е "спайс", съобщи д-р Борислав Станчев. Това са билкови смеси, които се продават в интернет магазините, като ароматизатори за стая. Представлява синтетичен канабис. Първоначално е опитвано това вещество да бъде разработвано, като медикаменти за справяне с болката. В последствие се оказва, че не може да се отдели психоактивният ефект от ефекта на обезболяването. По тази причина е спряна разработката. Спешно през 2009 година, когато имаше бум на този вид дрога много европейски държави започнаха да променят законодателства си. Дотогава тези вещества не бяха забранени. В България повечето от тях са забранени през 2010-2011година. "Спайс" е смес, в която съдържанието е неясно. При някои се откриват синтетични вещества, при други не се откриват такива. Тук е големият въпрос кой и как смесва тези вещества, изтъкна д-р Станчев. При закупуване на традиционните наркотици се знае тяхното съдържание, докато при покупката на дроги в интернет съдържанието им е неясно.
Друга ново психоактивно вещество предлагано на европейския пазар е мефедронът. Той е под формата на таблетки имитиращи екстази, стимулант подобен на амфетамините. В края на 2010 година в Англия има няколко смъртни случаи след употреба на такива таблетки закупени в интернет. При лабораторен анализ, не се откриват психоактивни вещества в състава, а вещество наподобяващо течен тор. Тук няма съдържание на дрога, но се закупува, като екстази.
На пазара на екстази вече почти не присъстват таблетки с чисто съдържание на екстази. Вътре има други психоактивни вещества, които имат стимулантен ефект. Опасни са, поради факта, че не се знае как ще протече интоксикацията. Хората, които вземат чисто екстази не пият алкохол, коментара д-р Станчев. По думите му ако с екстази се употребява алкохол, това означава, че в таблетката няма екстази.
Много от изброените психоактивни вещества нямат улични имена. Някои се предлагат като субкока основно по интернет. Продажбата им е легална, тъй като се предлагат като храна за растенията, течна тор, препарати за растителна защита. Те имитират истински препарати на фирми произвеждащи продукти за растителна защита.
През април митницата на летище София е задържан килограм от тези смеси. Тези нови дроги се произвеждат в химически лаборатории от Азия. Смесват се с билкови и други продукти. Пакетират се в държавата, където се продават.
Източник: Днес +