Иновативната технология от две години се използва успешно в страни от Западна Европа, но в България се работи за първи път от началото на октомври и то във варненско лечебно заведение, предаде Дарик.
При новия метод се поставят т.нар. динамични импланти, заместващи дисковете между шийните прешлени. Единствените лекари в България, сертифицирани да осъществяват тази хирургична интервенция, са доц. д-р Светослав Калевски и д-р Димитър Харитонов от клиниката по неврохирургия в "Св. Анна".
Иновативната процедура изисква не повече от 40 минути на имплант, осъществена от опитен специалист. Тя е възможно най-малко травматичната от известните днес хирургични решения. Пациентът се изписва също след 2 до 3 дни престой в болницата.
Използваните до момента скъпи изкуствени дискове изискват задължително носене на обездвижваща яка минимум два месеца след интервенцията, при което създават условия за сраствания. Използваният иновативен имплант осигурява стабилност и контролирано движение на шията. След поставянето му той започва да действа като амортисьор, а гръбнакът остава функционално динамичен, с което ефективно се предотвратяват дегенеративни процеси в съседните нива.
Вече успешно са оперирани петима пациенти и ефектът е повече от впечатляващ. Всички те са изписани на втория ден от поставянето на революционните импланти, произведени от немска фирма.
Първата пациентка на д-р Димитър Харитонов и доц. д-р Светослав Калевски е 32-годишната Светлана, която е постъпила в клиниката с диагноза шийна дискова херния и тежък болеви синдром. Поставени са й два динамични импланта, в резултат на което пациентката се чувства отлично, движи врата си без ограничения и не чувства никакъв дискомфорт. Самата тя споделя, че няма болки и ограничения в движенията.
Поставянето на съвременни динамични импланти е особено подходящо за пациенти до 60-годишна възраст с дегенеративни заболявания на шийния сегмент на гръбначния стълб. Веднъж поставени не се налага периодичната им подмяна. И на практика са доживотни.