© Varna24.bg | | Във Варна вече се предлага и съхраняване на стволови клетки от млечен зъб, които притежават уникален потенциал да бъдат използвани за третирането на широк спектър от медицински казуси като например възстановяване на тъкани и кости и могат да бъдат ползвани в регенеративната медицина. Това стана ясно по време на посещението във Варна на световноизвестния учен проф. д-р Роджър Дейнти - основател и научен директор на първата акредитирана частна семейна банка за стволови клетки в Европа "Future Health", предаде Дарик.Съхраняването на стволови клетки от млечен зъб дава шанс на родителите да запазят животоспасяващия биологичен материал, ако са пропуснали да го направят при раждането на своето дете. Цената на тази услуга е по-ниска от съхраняването на стволови клетки от пъпна връв, тъй като се пазят само един вид стволови клетки. Те могат да помогнат и при възстановяване на мускули и наранявания, засягащи двигателните неврони, както и при инфаркт на миокарда.
Лечението с помощта на стволови клетки става все по-популярно. Миналата година във Великобритания е имало повече трансплантации на стволови клетки, отколкото на костен мозък, отбеляза проф. Дейнти. Световноизвестният учен разказа случай, в който момче, болно от анемия и определено като безнадежден случай, е било напълно излекувано с помощта на стволови клетки от новородената му сестричка.
Стволовите клетки не са панацея, но лекуват над 85 вида болести, изтъкна проф. Дейнти, който е провъзгласен за гуру в областта на стволовите клетки. За заслугите си е награден лично от кралица Елизабет II. Световноизвестният учен изрази убеденост, че в България в бъдеще ще се използват стволови клетки за трансплантация. Според него дали тук този вид лечение ще се развие зависи от политиците и правителството.
Съхраняването на стволови клетки от кръв и пъпна връв на новородено струва 5200 лева, като биоматериалът се пази в продължение на 20 години. Вече е възможно и ползване на услугата чрез разсрочено плащане, обясни Станислава Русева, представител на "Future Health". Банката им за стволови клетки във Варна работи успешно вече 3 години, като обслужва и съседните градове Бургас, Добрич и Шумен. В нея се съхраняват стволови клетки за евентуално използване за медицински цели от донора или член на семейството му.
Все още нито една от пробите, взети във Варна, не е използвана за лечение, разкри британският учен като уточни, че най-старата проба, взета тук, е на 5 години. В банката за стволови клетки на "Future Health" от 2004 г. насам се съхраняват над 80 000 проби. България е една от 52-те страни, в които биобанката има представителство.
По време на визитата си във Варна проф. Роджър Дейнти връчи дарение на варненската АГ болница. То е на стойност 5000 лева и е предназначено за закупуване на фетален монитор за следене на фетална сърдечна честота и маточни контракции, както и за пациентен монитор за реанимация. |