Отделно по проект "Интегриран градски транспорт" във Варна ще бъдат изградени съоръжения за колоездене - три трасета за велоалеи с обща дължина - 14,5 км.; поставяне на възлови места на съоръжения за паркиране на велосипеди - 50 бр., всяко с 8 до 12 места, т.е. близо още 600 места, провеждане на информационна кампания за насърчаване на колоезденето, закупуване на 3 нови микробуса за трудно подвижни хора.
Преди ден бе проведена работна среща между експерти от дирекция "Европейски и национални оперативни програми", районните кметства, главния архитект на общината Виктор Бузев и представители на "MOBISEC", с цел определяне на мерките за популяризиране и улесняване на интермодалността в града, т.е. създаване на възможност за комбиниране на велосипеден и обществен транспорт. Работната група се обедини върху една от най-новите, модерни и полезни мерки, изпълнявани в Европа - изграждане на закрити велопаркинги. Имайки предвид модела, разработен от координатора на проекта - град Мурсия (Испания), участниците в работната група се обединиха около решението в град Варна да бъдат изградени 10-12 закрити велопаркинги, всеки с капацитет за 20 велосипеда.
Част от набелязаните пунктове са районите около плувен комплекс "Приморски", Дворецът на културата и спорта, Алея първа (до плажа), Мебелна палата, кметство Аспарухово и др.
До края на седмицата районните администрации трябва да бъдат готови окончателно с предложените места, които ще предоставят за съгласуване с община Варна. След това ще се премине към фактическото изграждане на обектите, което трябва да приключи до края на годината.
Към момента в община Варна съществуват 52 велопаркинги с около 453 места, предимно в районите на супермаркети, учебни заведения, обществени сгради, но много от тях са неподходящи за ползване.