Височината, до която професионалният фотограф издига дрона си, е до 300-350 м. Достигал е и до 400 м, но при такава височина видимостта за оператора намалява и се създава опасност за други летящи обекти. Затова летенето на безпилотнa платформa на подобна височина крие риск, особено над жилищни зони и в град като Варна, в който има летище, коментира Атанасов пред Дарик.
По-малките непрофесионални системи не са толкова опасни, тъй като са почти изцяло от пластмаса и тежат около 1 кг. Хексакоптерът (дрон с 6 перки), който Атанасов използва, обаче тежи над 8 кг с оборудването.
Използването на безпилотните летящи системи у нас все още не е поставено в законови рамки. За да не се стига до неприятни инциденти е необходима някаква регулация, смята Иван Атанасов.
При издигане на дрон в небето птиците проявяват голям интерес към шума и започват да кръжат около машината. Случва се понякога пернатите да провалят снимки, но и да станат участници в уникални кадри, споделя още създателят на една от първите в България фирми в областта на въздушната фотография и въздушното видео.
В нощта на бедствието в "Аспарухово" миналото лято Иван Атанасов е бил един от най-търсените хора. Много телевизии са му предлагали да заснеме от въздуха наводнения квартал. По това време обаче фотографът се е намирал на другия край на България. Въпреки това трудно би приел подобна задача, дори и срещу заплащане, споделя още майсторът на снимането с дрон.
Доста от нещата, които ни тормозят в ежедневието, от горе изглеждат съвсем по друг начин, казва авторът на снимките, които показаха Варна от птичи поглед и станаха абсолютен хит неотдавна. От въздуха градът изглежда доста по-добре, отколкото на земята, казва със съжаление фотографът, показал ни като на длан Варненския залив, Южния плаж, Катедралата, Спортна зала, Римски терми и др.