© Varna24.bg | | Снимка Архив | Красивите зацветени представителни площи в града се оказват магнит за крадците на китки. Проблемът не е нов, нито пък е единствено варненски, но само от средата на май досега се налагаше 3 пъти да възстановяваме отмъкнатите растения. Това коментира Божинел Христов, шеф на фирмата, която поддържа озеленяването в централния варненски район "Одесос". Той твърди, че набезите са дело главно на възрастни жени, които използват цветята, за да красят балконите си.
Любопитното е, че поддържаме и частни зелени площи, но там няма посегателства. На принципа "Моето си е мое, а чуждото - общо" явно хората не се притесняват да се възползват от цветята в обществените градинки, които се стопанисват от общината. В резултат от това се налага непрекъснато да възстановяваме растителността в до 15% от площите. Като зацветяваме многократно, губим повече време, отколкото средства, но по-важното е, че така зелените площи във Варна се лишават от онзи красив облик, който се опитваме да им придадем, изтъкна Христов. Той сподели, че неведнъж лично е давал на старици по няколко стръка, за които са се примолили. Мнозинството обаче предпочитали да отмъкнат китките уж "незабелязано".
Независимо от камерите, които дебнат по улиците, не е трудно да видиш дори посред бял ден някоя приклекнала жена да рови в пръстта, за да вади цветя с коренчета, докато си говори нещо с позната в градинката. Друг път пък старица, приседнала за почивка на бордюра, си тръгва с няколко цветни стръка в ръцете. Естествено, отмъкват само цъфтящи растения - останалите, които имат единствено листна маса, не ги изкушават.Обект на кражбите ставали предимно петуниите и теменужките. Според Христов обаче все по-често изчезвали и цветя от новите хибридни сортове, които от фирмата му засаждали из центъра на града - торения и пентас. За огромен интерес към петуниите сподели и Стоян Аргиров, който оглавява общинското предприятие за поддръжка на Морската градина. Винаги предвиждаме поне 5 - 6% от общия брой на цветята за допълнително посяване. Заради кражбите на практика не ни остават неоползотворени количества, отчете Аргиров. Неведнъж се оказвало, че около 20 от засадените 40 китки на 1 кв. м липсват. В резултат от кражбите цъфтящите растения непрекъснато се оказват разредени. Скоро обаче не сме констатирали по-големи посегателства. Злосторници са обръщали саксиите с палмите, но досега никой не се е осмелил например да отмъкне някоя от тях, коментира още Аргиров.
Според Христов кражбата на цветя от градинките вероятно е своеобразна балканска черта. Пътувал съм много по света и съм се убедил с очите си, че в Европа посегателства на китки, уви, има само от Унгария насам, обобщи Божинел Христов.
Източник: в. Черно море |