Две новородени бебета и още три на по два-три месеца ще бъдат отнети от родителите им и дадени за отглеждане в приемни семейства. Това сподели за
Varna24.bg Анна Конукова, шеф на Отдела за закрила на детето към дирекция "Социално подпомагане" във Варна.
Децата са от Варна и Аксаково и са от ромски произход.
Общо подадените сигнали за деца в риск в дирекцията от началото на юни тази година са 49.
В 12 от случаите сигнали са подадени от родилните отделения в морския град. След намесата на социалните служби и изготвена оценка на риска в тези случаи се стигнало до решение за отнемането на пет от пеленачетата и настаняването им в приемни семейства. Решението е взето, след като е установено, че категорично родителите не са способни да полагат грижи за децата си.
"Едва след като мине месец от раждането майката може да подаде декларация, че се отказва от бебето си и то да бъде дадено за осиновяване. Счита се, че през този един месец жените са в следродилна треска и не могат напълно адекватно да преценят дали искат да се грижат за децата си или категорично не са способни на това. Много от сигналите постъпват не само от родилните, а и от детските отделения на болниците в града, където постъпват за лечение недохранени дечица и други с увреждания. При всеки конкретен случай провеждаме разговор със семейството, проучваме битовата и семейна среда, преди да вземем решение дали детето ще бъде отнето от родителите и настанено в приемно семейство", обясни г-жа Конукова.
Тя сподели, че средномесечно в отдела се подават между 80 и 100 сигнала за деца в риск от Варна и Аксаково. Често това са деца, чийто родители се развеждат и се счита че малчуганите са в неблагоприятна среда и са уязвими.
В други случаи като деца в риск се вписват деца с увреждания, които за да ползват грижите на центровете за рехабилитация и интеграция се иска становище от социалната служба.
Като деца в риск се водят също бебетата, родени от непълнолетни майки.
Общо 110 са приемните семейства във Варна и Аксаково. Едва две от тях в момента са свободни, като в единия случай отглежданото дете в едното семейство било осиновено, а в другия случай се касае за ново семейство, подало наскоро документи за приемно.
"Най-често малчуганите се настаняват в приемно семейство, докато се открият близки или роднини, които да поемат грижите по отглеждането им. Освен това се търси такова приемно семейство, което да е максимално близо до биологичното, така че да не се прекъсва връзката с родителите и ако те са временно затруднени, но не се отказват от детето си, да имат възможност да го виждат по-често", каза още Анна Конукова.
На този етап текат и опознавателни срещи на две деца с увреждания, които посещават центъра във "Виница" заедно с родителите си, преди да бъдат настанени за отглеждане там, тъй като домът осигурява денонощна медицинска грижа.