© Impact Press Group | | Старателно подредени салатки, пресен лук и хрупкави репички може да се видят на всеки ъгъл по пазарите. Търговците енергично предлагат стоката си, а хората купуват - след изтощителната зима на всеки му се ще да си хапне свежа пролетна салатка. Доколко полезна и здравословна е тя и дали жизненоважните витамини не са задушени от гигантски нитратни дози?Без паника
От РИОКОЗ - Варна ни успокояват, че няма място за притеснение. Д-р Пенка Димитрова, директор на отдел "Контрол на хранителни обекти и храни", заяви, че за миналата година в морския град са направени общо 47 нитратни проби и не са констатиратни наднормени стойности.
Нормите обаче са доста високи и варират според сезона. До 31 март прагът за оранжерийните салати е 4 500 мг на килограм тегло, а при спанака - 3 000 мг. В проверените във Варна зарзавати съдържанието на нитрати е било около 1000 - 1500 мг на килограм тегло.
Според стандартните на Световната здравна организация безвредната за здравето норма нитрати е 50 милиграма на килограм продукт за бебета и 250-290 милиграма за възрастни.
Не знаем какво купуваме
Варненци, пазаруващи на "Чаталджа", си купуват ранни зеленчуци, въпреки нитратите.
"Купувам си. Как да разбера кое има и кое няма нитрати. Всеки купува, защото не знае какво купува", казва мъж на средна възраст. "Ако пишеше, че има нитрати, директно ви казвам, че нямаше да си купя", признава мъжът.
Една от клиентките на пазара казва, че не се притеснява от съдържанието на нитрати. "То всичко има нитрати", категорична е тя. По думите й и да има, и да няма етикети за нитратно съдържание, все тая, българинът винаги може да направи фалшификации.
Други варненци казват, че чакат "да наводни" с пресни зеленчуци и чак тогава си купуват. Зарзаватът е хем по-евтин, хем има по-малко отрови.
Тука има, тука нема
Много от търговците на "Чаталджа" твърдят, че стоката им е собствено производство и няма нитрати. Има и такива обаче, които я взимат от борсата. И казват, че не знаят какво продават на хората.
"На борсата няма обозначение за нитратите, а само цени. Ние не знаем какво купуваме", признава търговец и допълва, че по борсите трябва да има етикети за нитратното съдържание.
Едва ли скоро ще знаем какво е съдържанието на нитратите в зеленчуците по пазарите, но трябва да сме внимателни към тях, тъй като консумацията им в големи количества вреди на здравето. Д-р Пенка Димитрова обясни, че наднормените стойности на нитратите оказват влияние върху кръвоносната, костната система, но най-вече - на малките деца. Затова трябва да се знае, че съдържанието на нитрати в плодовите пюрета и храните за бебета не трябва да надвишава 200 мг на килограм тегло.
Вижте съветите
Какво е съдържанието на нитрати, никой не може да каже на око. И все пак има белези, по които може да се разпознае вредният зарзвават. Експерите дават няколко прости съвета.
Миите обилно зеленчуците, след което ги накисвайте във вода. Така се губят около 10 -15% от нитратите.
Ако краставиците, тиквичките и картофите имат жълти петна, не ги яжте, тъй като съдържат прекалено много отрови.
След като сварите зеленчуците, веднага излейте горещата вода, в която са врели. По този начин се унищожават от 40 до 80 % от вредните вещества.
Ако не успеете съвсем да отстраните нитратите, то поне ще ги намалите. Въпреки това имайте си едно наум при консумацията на свежи пролетни салатки.
Източник: Дарик |