Натравянето на пчелите в Добричко, Варненско и страната вече е рецидив. Това не са силни думи, това са факти. От 2007 година работя по този проблем и съм запознат. През 2007 година лично имах натровени пчелни семейства. Това заяви за Радио "Фокус" - Варна пчеларят Янко Янков.
Той посочи още, че тогава за подготовката на документите за съда, защото само по съдебен път може да се търси обезщетение, е изразходвал страхотно много време и нерви и абсолютно се е запознал с нормативната уредба.
"Това пък ми помогна след време да бъда полезен в националната комисия по нормативната уредба и Съюзът на българските пчелари. Не съм финансов специалист, но мисля, че правя каквото мога в полза на пчеларството", подчерта Янко Янков.
Той каза още, че пашата обикновено се влияе от природата, имат отношение и температурите.
"Акация тази година имаше много малко. Колегите, които са близо до акациеви площи заявиха, че въпреки хубавата цъфнала акация, нектароотделянето е било много ограничено. Медодобивът от липа също ще бъде ограничен. За слънчогледа е все още рано да се говори, но слънчогледовата паша се промени защото го няма предишния слънчоглед, който цъфтеше 10-15 дни и имахме паша за дълго време. Сега цъфтенето е в рамките на 4, максимум 5 дни и ни спасява това, че арендаторите в различно време сеят слънчогледа и по този начин се застъпват - единият прецъфтява, а другият започва да цъфти, но независимо от това, за да има нектароотделяне слънчогледът е зависим от природните условия - дъждове и температури", добави още Янко Янков.