За Варна не достигат поне 1000 медицински сестри
Криза с медицинския персонал у нас. Над 30 000 медицински сестри не достигат в болниците. Сред причините са ниското заплащане и тежките условия на труд и липсата на признание. Затова от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настояват за незабавни мерки за решаване на кадровата криза в сектора.
В болничните и извънболнични лечебни заведения във Варна броят на медицински сестри е на санитарния минимум. От това страдат най-вече пациентите.
"За Варна не достигат поне 1000 медицински сестри, които да обслужват качествено тези хора", заяви Райна Бояджиева, Асоциация на професионалистите по здравни грижи във Варна.
Основното възнаграждение на медицинските сестри във Варна е малко над минималната работна заплата.
"Не е достойно възнаграждението. Обидно е", допълни Райна Бояджиева.
24-годишната Берин Тефик от Варна се е дипломирала като медицинска сестра миналата година. Получила и предложение за работа, но заплащането било под очакванията ѝ.
"Грубо около 1500 лева в клиники и отделения в болнична среда, където има и нощни смени, дават се и нощни дежурства. Просто самото заплащане не е ок, защото от друга страна няма и достатъчно кадри, което означава, че една медицинска сестра едва ли не върши работа за пет медицински сестри", коментира Берин Тефик, цитиран от националната телевизия.
Затова Берин се насочва към друга сфера и започва работа като стюардеса. Младата жена обаче не е загубила надежда и вярва, че един ден ще работи по специалността си.
"На мен професията много ми харесва. Все пак съм го записала и съм го завършила с желание. Все още искам да работя като медицинска сестра. Всичко е толкова скъпо, че с 1500 лева няма как да се оцелее", добави Берин Тефик.
За да се реши проблемът с дефицита на кадри от здравното министерство са създали работна група съвместно с Министерството на образованието. Предстои да се направят промени в обучението на медицинските сестри и да се намерят начини за стимулирането и задържането им в нашата здравна система.
"Освен трудовото възнаграждение ние трябва да приложим едно прогнозируемо предвидимо кариерно израстване. Не можем да ги внесем. Не можем да си ги купим от борса, тъй като всички работещи в България чужденци трябва да се справят с един нелесен език, български, който отнема доста време. Внос на медицински сестри изглежда като едно трудно внедримо решение, което да реши този проблем. Истината е, че ние трябва да си произведем, да обучим медицински сестри", каза още доц. Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването.
Оказва се, че висшите училища у нас обучават много специалисти в сферата на здравеопазването. По данни за тази година в Медицинския университет във Варна са се дипломирали 49 медицински сестри и 29 акушерки. Много от младите кадри обаче не остават да работят в здравната система. Затова според експерти трябва да се създаде дългосрочна стратегия за бъдещото развитие на професията.