"За младия зрител“ е най-новият, пети проект на Театрално-музикален продуцентски център Варна в условията на Covid-19. След първия проект на ДТ "Стоян Бъчваров“ "Театърът чете от вкъщи“; платформата "Споделени представления“ на Държавна опера Варна и ДТ "Стоян Бъчваров“, кратките видеа в социалните мрежи, с които отделни артисти отправят неформална покана за проследяване на театралните, оперни и балетни заглавия в "Споделени представления“ и инициативата "Помогни на колега в нужда“, усилията на варненските творци да запазят близостта със своята публика продължават с проекта "За младия зрител“.
Всяка неделя от 16.00, по време на извънредното положение, ще бъдат представяни заглавия, адресирани към младежката аудитория, които са продуцирани от Театрално-музикален продуцентски център Варна, в партньорство с Детско-юношеската опера при Общински детски комплекс Варна или с театралните школи в града.
Стартът на проекта "За младия зрител“ предстои на Великден, 19 април 2020, 16.00, с мюзикъла "Ани", реализиран от Държавна опера Варна в партньорство с Детско-юношеската опера и с подкрепата на фонд "Култура" при Община Варна, като правата за постановката са предоставени от Международния музикален театър (ММТ). Музиката за "Ани“ е написана от Чарлз Стрaус, либретотото от Томас Миен, текста на песните от Мартин Чарнeн, преводът от английски е на Евгения Кръчмарова.
В постановъчния екип влизат Ганчо Ганчев - диригент постановчик, Емилия Петкова – режисьор постановчик, Тодор Игнатов - сценография и костюми, Миглена Шишева - хормайстор и корепетитор, Денко Стоянов – хореография, Галина Станишева - вокален педагог, Петя Петкова - театрален педагог и Бистра Бъчварова - балетен педагог. Под тяхно ръководство младите артисти от Варненската детско-юношеска опера пресъздават с много талант и любов трогателната история на Ани, едно дете като тях, което въпреки незавидната си съдба, не губи надежда.
Мюзикълът е развит по мотиви от популярната поредица вестникарски комикси "Малкото сираче Ани", която започва през миналия век и завършва чак през 2010 г. От първата постановка на мюзикъла (1977) и първия филм (1982) досега, независимо в какъв жанр се прави римейк на този сюжет, "Ани" винаги ще привлича с вярата на едно дете в утрешния ден.
Действието се развива в сиропиталище в Ню Йорк Сити през 1933 година. 11-годишната Ани е сред многото бездомни, гладни и бедни деца. Няма си нищо, няма си никого, само смачкана бележка, четена безброй пъти, половин медальон и надежда. Надеждата, че утре "Ще има слънце! Ще издържа до утре. Каквото и да става. До утре! Утре ще прогони мъглата и тъгата. Утре ще се усмихне на слънцето. Утре ще намери родителите си. А ще стигне ли до утре? Ако – да, как? Ех, утре! Толкова е близо и толкова далеко!"
Премиерата на "Ани“ на 20 юни 2016 г. предопредели успешния творчески път на мюзикъла, който сега продължава и на оnline сцената. На Великден 2020, денят, призван да възражда надеждата, от която днес, повече от всякога, имаме нужда.
Следете проекта "За младия зрител“ в YouTube канала на ТМПЦ (DRAMA&OPERA VARNA) на адрес:
https://www.youtube.com/watch?v=bbeO_dNobE0, фейсбук профилите Държавна опера Варна / State Opera Varna, Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и фейсбук събитието Споделени представления.