Забавените пари по проекти и безработицата терзаят кметовете във Варненско

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:33 / 12.10.2010
849
Днес официално се чества Денят на българската община. Той се отбелязва от 1998 г. по инициатива на Националното сдружение на общините в Република България (НСРОБ). На тази дата през 1882 г. в "Държавен вестник" е публикуван първият Закон за общините и градското управление. В тази връзка попитахме кметовете на общини във Варненска област за най-неотложните им проблеми. Всички местни управители сложиха на първо място безработицата, която се е увеличила след приключването на летния сезон. Много хора са останали без работа и въпреки усилията на общините с проекти да осигуряват свободни места, безработицата е основният проблем за всички. В Аврен тя достига 14% и е предимно сред ромското население, каза кметът Красимир Тодоров. В Девня от 15 октомври стартира курс за обучение на 60 души в сферата на строителството. На завършилите се осигурява работа за 1 година. В Бяла са открити социални трапезарии с безплатен обяд за 85 крайно нуждаещи се. Услугата е до края на годината, но от общината се надяват да продължи и през 2011 г. В училищата е осигурена и безплатна храна - закуска и обяд за учениците, които пътуват. 100% от малчуганите до VIII клас се хранят в ученическия стол срещу такса от 1,50 лв., добави беленският кмет Анастас Трендафилов.

Вторият голям проблем за българските общини е забавеното плащане на пари за реализирани проекти по оперативните програми. Само на Бяла Държавен фонд "Земеделие" дължи 280 000 лв., социалното министерство пък виси с още 30 000 лв. за осъществени проекти за инфраструктурни обекти. Общината чака и други по-малки суми. Сега обаче стартира работата по 4 проекта по програма "Развитие на селските райони". 8-те млн. лв. са за пречиствателна станция, канализация, водопровод и ремонтиране на улиците. Община Аврен пък чака 130 000 лв. за изпълнени проекти, подали и още документи по програми, но без отговор. Някои от проектите са завършени преди година и половина, но парите не са постъпили в местната хазна. Същата е ситуацията и в Суворово. По ОП "Околна среда" от април чакат 200 000 лв. Затова кметът инж. Павлин Параскевов настоява за промени в работата на ОП - по-бързи плащания, одобрения и оценка на документите. Той предлага и законодателна инициатива - по-голям процент от данъците да влизат в общините, а не изцяло в държавната хазна. Въпреки кризата през т.г. общината не е съкратила служители и намалила работните заплати. Притеснението е за 2011 г. Проектобюджетът на общината е направен въз основа на актуализацията за 2010 г., когато е бил силно орязан. Затова кметът предрича тежка година.

Третият всеобщ проблем за общините е здравеопазването. Девненският кмет Атанас Кузев бил в ресорното ведомство, за да не закрият болницата в града. Общината излязла с единодушно решение за запазване на лечебницата. Предстои и среща с областния управител Данчо Симеонов. Пред подобен проблем е и Суворово, където пък изобщо няма филиал за спешна медицинска помощ. Със собствени средства през април 2009 г. общината открила неотложен кабинет, който работи вечер и в почивните дни.

Кметът на Провадия Георги Янев се оплаква от съкратения бюджет. Заради изтеглен кредит от предишния кмет за ремонт на улица всеки месец общината плаща 25 000 лв. Кредитът ще се изплати едва пред 2014 г., жалва се кметът. Той на 3 пъти е бил и в социалното министерство, за да изкара пари за социалния дом в града. Нова сграда е вдигната, но трябват близо 2 млн. лв. за рампи и товарни асансьори. По тази причина още не е пусната в експлоатация и инвалидите продължават да живеят в сградата на автогарата. Общината има нужда и от 3 млн. лв. за построяване на едното крило на Първо ОУ "Христо Смирненски" в града. То е започнато преди 20 години и все още чака завършване. В сградата на училището в момента се помещават 2 училища, а учениците са много, каза кметът Янев.

Местният управник на Белослав Емил Дичев пък сравни кметската професия с "много труд и бягане за европроекти". Според него проблемът на малките общини е, че при участие с проекти по еврофондовете трябва да осигурят съфинансиране и оборотни средства. Това е трудно начинание, но чрез фонд "ФЛАГ" общините се улесняват. Така само за 15 месеца община Белослав е завъртяла 22 млн. лв. при бюджет едва от 7 млн. лв. Най-трудният проблем за решаване в общината отново е свързан с ферибота. 300 000 лв. не достигат за поддръжката, но Дичев се надява държавата да отпусне парите.

Източник: в. "Черно Море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Инфекционист: Вървим към пика на грипа!
Ето какво време ни очаква днес във Варна
Времето през уикенда във Варна
Томислав Дончев: Срамота е голям град с академичен потенциал като...
Коцев за "осакатените" дървета: Градът ни няма да се развива за с...
НИМХ обяви прогнозата до края на месеца и началото на февруари въ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).