© Varna24.bg | | Решението, взето на последната сесия на Общинския съвет на Варна, което даде зелена светлина за публично-частното партньорство за строителство на детска градина в район "Владислав Варненчик", минало, защото администрацията заблудила местните парламентаристи. Това съобщи съветникът Веселин Марешки на заседание на комисията по собственост. Той внесе предложение, взетото на сесия решение да бъде отменено. Чрез него частен инвеститор ще вдигне забавачница на стойност над 2 млн. лв. във "Владиславово". Срещу това ще получи 5 декара терен в "Младост", който ще се използва за жилищно строителство. По думите на Марешки проблемът идва от това, че въпросният терен всъщност е паркинг и зелена площ с големи дървета. "Това са все неща, за които говорим, че й трябват на общината, а сега ще ги застрояваме", възропта аптечният бос. За да убеди колегите в правотата си, той прожектира и 5-минутно филмче, с което показа растителността във въпросния имот, граничещ с параклиса на бул. "Сливница". "Освен това преди да гласуваме решението на сесия на съветниците беше казано, че става дума за друг терен в "Младост", който също е 5 декара, но не е залесен", обясни Марешки. Към него се присъедини и червеният съветник Пламен Начков. По думите му, застрояването на зелените площи ще предизвика напрежение сред гражданите, живеещи в района. Според Владимир Тонев от "Нашият град" пък по документи теренът бил отреден точно за жилищно комплексно застрояване. "Ако трябва да отсечем 20 дървета, за да имаме детска градина, така да е", каза Тонев. Колегата му от ГЛАС Пламен Андреев беше на същото мнение. По думите му, там можело да има ниско строителство и дърветата да се запазят.В стаята на съветниците бе привикан и главният архитект на Варна Петър Йорданов. "Теренът не е отреден за зелена площ, а е междублоково пространство и е за жилищно строителство", съобщи Йорданов. Освен това дърветата не попадали в имота. "Всичките са вътре", контрира Марешки. Главният архитект се опита да обясни от къде минават границите на имота, но аптечният бос го прекъсна. След това Марешки доразви тезата си къде са дърветата и границите на имота.
Когато Йорданов успя да вземе думата отново, коментира, че ако все пак там се отрежат дърветата, щели да се възстановят от компенсаторна програма, както изисква общината. Чувайки това, викна Стелиан Севастианов от ДСБ. "Компенсаторните програми, които трябва да изпълняват строителите, са само на хартия. Общината не е проверила нито един инвеститор засадил ли е дървета, след като ги отрязал", допълни тъмносиният съветник.
Въпреки бурните дебати, предложението на Марешки за отмяна на решението не мина. С 9 гласа "за", 5 "против" и 1 "въздържал се" гласуваното в зала остана в сила.
Източник: в. "Позвънете новини" |