© Varna24.bg | | Законодателни промени, с които ще се забрани строителството върху дюни, независимо дали са частни или държавни ще бъдат внесени в най-скоро време в парламента. Това съобщи в Министерски съвет министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след среща с премиера Бойко Борисов и представители на екоорганизации.В тези промени ще се прецизира дефиницията на това - какво са дюни, допълни Павлова. Промени ще има и в Закона за горите, стана ясно още след срещата. На нея присъстваха и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов и министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Освен проверката на сделката и издаденото разрешение за строеж на терена от 29 дка край Несебър, сред темите на разговор бяха и готвените промени в Закона за горите, Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие и Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, с цел да не се допускат подобни сделки и строежи.
По-рано днес коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" обяви, че ще направи няколко предложения за законодателни промени.
Най-много са предложенията за промени в Закона за устройство на територията. Сред тях са премахване на възможността за абсолютна стабилност на строителните разрешения, с което се забранява контрола върху тях след изтичане на 14-дневния срок след издаването им.
От коалицията искат още връщане пълномощията на ДНСК за всички категории строежи за последващ контрол върху тях. Иска се и да може да се обжалват Общите устройствени планове в съда от засегнати лица, в това число и граждански неправителствени организации.
В Закона за горите се иска промяната на предназначението на гори в Натура 2000 да е само за обекти на държавата и общината, а частните лица да бъдат изключени от това право. Всички процедури по стария закон да бъдат отменени.
Източник: Кросс |