© Varna24.bg | | Еврокомисията препоръча на парламента да приеме новите мерки до лятната ваканция. Най-вероятно от 1 януари 2012 г. имущество над 150 хиляди лева ще бъде отнемано, без да се чака присъда от съда, ако собственикът му няма доказателства за произхода му. Тогава се очаква да влезе в сила Законът за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност и от административни нарушения.Това е препоръката на Венецианската комисия, която официално одобри последния, пети, вариант на проектозакона. Като негов създател министърът на правосъдието Маргарита Попова бе поканена и присъства на редовната сесия на комисията във Венеция. До лятната ваканция Народното събрание да приеме закона, призова комисията. Тези срокове поставя и докладът на Еврокомисията от февруари т.г., който вижда в закона "Попова" решителна крачка за справяне с корупцията. ЕК настоява и законът "Попова" да влезе в сила от 1 януари 2012 г.
Комисията ще проверява имуществото и банковите сметки на членовете на семейството на притежателите на необяснимо богатство и на техни партньори. Ще се издирват и дарения, които са направени с цел да се скрие имущество от комисията. Според текста на чл. 75 от закона "Попова" сделките с престъпно имущество ще са недействителни по отношение на държавата и даденото по тях ще подлежи на отнемане. Така ако притежателите на престъпно имане се освободят от него, като бързо го разпродадат на ниски цени, купувачите също могат да пострадат. И ще бъдат обект на проверки от комисията за конфискация.
В предишен вариант на проектозакона долният праг беше 60 000 лв. В него юристи и правозащитници видяха реален риск за близо 1 милион собственици на имоти у нас да попаднат под ударите на Комисията за конфискация на престъпно имане (бивша "Кушлев"). Затова първите варианти на закона "Попова" предизвикаха основателни критики заради опасността от поголовно нарушаване правата на гражданите. И осъдителни присъди за държавата ни в Страсбург. Едва последният пети поред вариант бе одобрен от Министерския съвет на 18 май т. г.
Комисията за конфискация на престъпно имане ще има право да се рови 15 години назад в търсене на необясними приходи и покупки. Срокът на първия вариант на проектозакона "Попова" предвиждаше давност от 25 години, което отпращаше чак в соцвремената. Вторият вариант пък бе за 20 години. |