Започна археологическото лято край Варна
Сезонът на археологическите разкопки край Варна вече започна, съобщиха от Регионалния исторически музей в морския град.
Разкопки са планирани в местността "Джанавара“ край Аспарухово, крепостта "Кастрици“ на територията на резиденция "Евксиноград“, в халколитното селище до Суворово и на територията на римския град Марцианопол край Девня, а през есента ще има разкопки и на "Петрич кале“ до Варна. Сред обектите, които ще проучват варненските археолози, е и Средновековният манастир "Караач теке“ край Варна.
Манастирът е най-големият извънстоличен духовен център на България, строен в края на 9 век и просъществувал до 11 век. Обхваща голяма площ от около 10 дка, като в изграждането му са вложени огромни сили и средства. За това свидетелстват украсата, както и откритият скрипториум - една от най-големите средновековни сгради на България през 10-11 век.
Любителите на древната култура могат да видят и други находки от разкопките в откритата лятна изложба, наречена "Новите открития: Разкопките на Варненския археологически музей през последните години“, която е експонирана в зала "Юг“ на РИМ-Варна, съобщава Монитор. Изложбата показва последните открития от Третия варненски праисторически некропол, от разкопките в раннохриянския манастир в местността "Джанавара", от базиликата от същата епоха в местността "Боровец", Ранновизантийските и Средновековни крепости "Кастрици“, "Петрич Кале“ и др.