Започва текущ ремонт на фасадата на Военноморския клуб във Варна, потвърди за
Varna24.bg главният архитект на Община Варна Виктор Бузев.
Укрепването на култовата сграда в сърцето на морския град, която се разпада, бе планирано още миналата година, но заради бавните процедури се отложи. Вече всички проекти са съгласувани с Института за опазване паметниците на културата и ремонтът стартира тези дни. Вече са поставени и огражденията около клуба.
Още през април миналата година кметът
Иван Портних се похвали във Фейсбук : "Ремонтът на Военноморския клуб тръгва. В момента върви процедура за разрешително за строеж от Община Варна. Преди време премахнахме и огромните рекламни конструкции от покрива. Сградата на Военноморския клуб е една от емблемите на града и е хубаво, че в хода на всички ремонти и този символ в сърцето на Варна ще бъде обновен", написа тогава градоначалникът.
Въпреки подетата инициатива за опазване и реставриране паметниците на културата в града обаче укрепването се забави.
Военноморския клуб е открит официално на 31 декември 1899г. Той е построен в ренесансов стил и е една от най-забележителните сгради в морския град.
Строителството на този значим културен център на военните офицери започва през 1897 година. Архитект е инженер - майор Тодор Бояджиев, дипломирал се в гр. Торино, Италия. Предприемач е свищовецът Стефан Иванов. Импозантната сграда е довършена в края на 1899г. и на 31 декември същата година се открива официално с провеждане на първия офицерски новогодишен бал, с които варненските управници, богаташи и интелектуалци посрещат новия ХХ век.
Постепенно баловете стават традиция. Пищна елха, край която свири оркестър украсяват голямата танцувална зала. Елегантни дами и кавалери пристигат с файтони и за първи път показват пред елитното общество блестящите си тоалети, изписани най-често от Париж, Виена, Букурещ.
Военноморския клуб бързо заема своето място в живота на града и се превръща в културно-просветно средище на офицерите от Варненския гарнизон. На първия етаж се помещават канцеларията на Комендантството, столова за офицерите, аптека, сладкарница, магазин. Вторият етаж се състои от библиотека, голям и малък танцувални салони. На третия етаж и тавана са хотелските стаи.
След 9 септември 1944 година клубът е преименуван в Дом на Народната войска с негов пръв началник капитан Димитър Бахнев.
През 1951 година той получава името Дом Народен флот, поради преобладаващите части от Военноморския флот. Това наименование се оказва най-подходящо и като такъв Домът става много популярен. В този период началник е капитан Яко Изидов Яков.
През есента на 1980г. до 23 февруари 1983 година сградата на Военноморския клуб е реконструирана и разширена. Главен проектант е архитект Невена Терзийска, главен конструктор Христо Христов. Изгражда се нова част към Дома, свързана стилово със старата. Строителството е изпълнено от под. 38540 с командир полк. Андреев. От пролетта на 1992 година Дом Hароден флот е преименуван във Военноморски клуб. 110 години Bоенноморският клуб е притегателен център за млади и стари, един от най-големите информационни и културни центрове на Българската армия.
Военноморският клуб разполага с киносалон с 320 места, концертна зала със 120 места, заседателна зала, конферентна зала, лекционни зали, библиотека и хотел.