Заместник-ректорът по научноизследователска работа на ИУ - Варна, доц. д-р Зоя Младенова, смята, че извършените промени в държавната политика от средата на годината ще се отразят положително върху интереса на младите хора към докторантурите по икономика. Увеличен е размерът на месечната стипендия на докторантите, редовно обучение в държавните висши училища, от 250 на 450 лв., считано от 01.07.2008 година. От началото на следващата календарна година се предвижда и предоставяне на еднократна стипендия от 1000 лв. при завършване на дисертационния труд в рамките на тригодишния срок на обучение и още 1000 лв. - при успешната защита до една година след изтичане на този срок. В резултат се очаква тази година броят на кандидатите за докторанти да нарасне.
За засилване привлекателността на обучението в докторантура не по-малко значение имат и непрекъснатите усилия на ИУ да усъвършенства организацията и да издига качеството на подготовката на докторантите. Една от важните стъпки през изминалата година бе обявяването на конкурс за финансиране разработването на емпиричните части на докторски дисертации. Класирани бяха 9 проекта на докторанти, които ще получат финансова подкрепа за извършването на икономически изследвания в потвърждение на тезите, разработени в теоретичните части на техните дисертации.
Нови, по-големи възможности, се откриват пред Университета чрез усвояването на средствата, отпуснати целево от държавния бюджет за научна дейност. В началото на текущата годината бяха обявени конкурси за научни проекти в четири направления. Класираните 23 проекта с общо финансиране близо 200 000 лв. разработват сериозни научно-приложни теми, значими и актуални както за науката, така и за практиката.
Академичният състав на университета участва активно и в други конкурси за научни проекти: на Фонд "Научни изследвания" към МОН, по различни оперативни програми на Европейския съюз и др.
През последните години научноизследователската дейност на ИУ се активизира, като същевременно се очертава тенденция на нарастване на практико-приложния характер на изследванията и тяхната социална значимост.