© Varna24.bg | | Общинските съветници от комисията по финанси и бюджет във Варна дадоха съгласие за изготвяне на проект за новото сметище на морската столица. Те одобриха в решенията за следващата сесия на Общински съвет да се разреши осигуряването като недопустим разход по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013" на работното проектиране и изграждането на депо за отпадъци в село Въглен.Това ще бъде част от регионална система за управление на отпадъците във Варненска област. Средствата ще бъдат разпределени между общините партньори Варна 92,82%, Аксаково 4,18% и Белослав 3%.
32 милиона лева ще струва изграждането на нови клетки в сметището в село Въглен. Председателят на финансовата комисия д-р Янко Станев каза, че капацитетът на старите клетки е пред изчерпване.
Новото сметище ще бъде разположено на площ от 283 декара и ще включва три клетки за депониране на отпадъци.
Проектът включва изграждането на три клетки. Първата фаза трябва започне началото на март и да приключи до 2015г. Станев уточни, че тя предвижда изграждането на компостираща първа клетка, площадка, пречиствателна станция, сметище за строителни отпадъци, административна база и комуникации.
Втората фаза от проекта е предвидена да приключи до 2018 г. Тя включва изграждането на още две клетки и закупуването на машини и съоръжения за сметопочистване и сметоизвозване, допълни Станев.
През 2011 г. бе въведен в експлоатация завод за твърди битови отпадъци край варненското с. Езерово. Към настоящия момент той поема за преработка всички отпадъци на Варна. Инсталацията отделя и преработва всички годни за рециклиране отпадъци, а остатъкът, който е в размер на 30% се депонира.
Въпреки мащабната инвестиция, промилите за смет няма да бъдат вдигани догодина, тъй като за 2011-та година няма инфлация, увери Янко Станев.
Станев коментира, че план сметката за чистота трябва да бъде регулирана. "Ще предложа през юли да обсъдим въпроса какъв модел трябва да придобие план сметка чистота, какво може от нея да бъде редуцирано и накъде да бъде насочено, за да може да имаме един вътрешен баланс с извозването, метенето, чистенето, преработването", каза Станев. Според него би било редно снегопочистването да премине към капиталовата програма на общината.
Източник: Днес + |