© Varna24.bg | | Община Варна е била сюрпризирана неприятно със запор на сметките заради близо 2 млн. лева дълг. Задължението е към собствениците на сградата, в която се помещава детска градина "Теменужка" в центъра на града. Това разказа кметът Иван Портних, който неколкократно се възмути от безхаберното поведение на предишното управление в общината.Сагата с имота на улица "Шейново" започва през 2008 г., когато къщата е реституирана. След няколко покупко-продажби тя става собственост на фирма "БГ Маркет", която стартира съдебни битки с общината за обезщетение и наем за детската градина. Претенциите на собствениците за 370 000 лева, но сумата набъбва на 1 020 000 лева. Към искания наем са прибавени адвокатски хонорари и съдебни разноски, съобщава Дарик.
"Те изяждат 700 000 лева на варненските данъкоплатци само за 2008 г.", поясни Портних.
Той недоумяваше защо предишният юридически екип (ръководен от сегашния областен управител Иван Великов - бел. а.) не е обжалвал прекомерно високите хонорари.
"Нещо повече - общината не само си плаща "този хубав масраф", но продължава да бъде без сключен договор със собственика на имота. Следва друго дело и за периода от 2009 г. до 2012 г. претенцията е за 964 000 лева, а общата сума, която съдът постановява на общината да плати, е 1 920 000 лева. От тях 150 000 лева са лихви, а 517 000 са за адвокатски хонорари и съдебни разноски", разказа Портних. Той изчисли, че само лихвите и задълженията към юристите "са изяли" една детска градина.
След като е получила неприятната изненада, общината е завела един иск срещу прекомерните адвокатски хонорари и друг - за направените подобрения по сградата в размер на 900 000 лева. Кметската администрацията също така е провела разговори със собственика на имота за сключване на договор за наем за около 17 000 лева месечно.
Градоначалникът използва сагата с ЦДГ"Теменужка", за да припомни случая с прословутите варненски палми. Вместо за стотици хиляди левове преди години, сега растенията се съхраняват за 6 200 лева за цялата зима и то в същото помещение, в което преди прекратяването на контракта с фирмата.
Друг пример за прахосване на общински средства е сумата от 17 000 лева, която общината е плащала досега за поддръжка на общинския сайт. "Намалихме тази сума близо четирикратно и вече плащаме по 4 500 лева годишно", уточни кметът. |