"Никога не съм казвал, че искам евтаназиране. Посочих, че трябва да се изработи национална политика и да се отделят средства за справяне с проблема и дадох примери как това се е случило в САЩ и Германия. Компетентните органи да решат какъв да е законът. При всички случаи проблемът не е местен, а национален", каза от своя страна кметът Йорданов. "Обичам животните и самият аз отглеждам в дома си", допълни той, като подчерта, че изобщо не може да става дума за нехуманно отношение от негова страна. Просто здравето и животът на хората трябва да се приоритетни, смята кметът на Варна.
"Масовото избиване на кучета е доказано неефективен начин за решаване на проблема с бездомните животни. Пример за това е столична община, където методът беше прилаган повече от 7 години. Умъртвени са над 70 000 кучета, без това да доведе до ефект върху популацията. След стартирането на кастрацията и връщането по места, само за две години популацията е намалена. Преброяване показа, че от юли 2007 г. до март 2009 г., бездомните кучета са станали с над 23 % по-малко", заявиха представители на сдружението "На ти с природата".
"Много от сдруженията в страната смятат, че във Варна схемата „Хвани, кастрирай и пусни" никога не е работила добре, защото общината няма истински приют. В изолатора в село Каменар могат да се поберат до 50 кучета. Освен това се практикува разселване на кастрирани кучета от центъра към крайните квартали и селата, след което оголените райони са се напълнили с нови четириноги. Считаме, че усилията на доброто административно управление на проблема с бездомните животни във Варна трябва да продължи, без да се прехвърлят основанията за тяхното нерешаване върху законовата рамка", пишат още любителите на кучета.
Източник: в. "Позвънете новини"