Днес в Кранево стартира традиционният семинар на Фондация Българска Памет "Силна национална идентичност – силна европейска идентичност", под наслов: Зелена икономика и дигитално бъдеще, който ще продължи до 31-ви октомври. Семинарът се провежда два пъти в годината, а основната му мисия е да разпространи европейските ценности, личностното и социално-образователното развитие на млади хора от България, Сърбия, Република Северна Македония, Албания, Молдова и Украйна. Чрез трансгранично и транснационално сътрудничество проектът помага за насърчаване на по-доброто взаимно разбиране и по-тясната интеграция между младежите в Европа, идващи от страни-членки на ЕС, кандидат-членки и потенциални кандидатки за членство в ЕС. Проектът стартира през 2007г., а за неговата успешна реализация д-р Милен Врабевски, председател на Фондация Българска Памет, е удостоен с наградата на Европейския парламент - Европейски гражданин за 2013 г.
"Родени сме с мисия и тя е еднаква за всички –да живеем в полза на другите" – с тези думи д-р Врабевски се обърна към участниците от шестте държави и официално откри събитието, подчертавайки че младите са именно последното поколение, което може да противодейства на измененията на климата, за да може да се постигне стратегическата цел Европа да се превърне в първия климатично-неутрален континент до 2050г.
В контекста на предизвикателствата на глобализацията и новите реалности пред Европа, свързани с измененията на климата, индустриална революция 4.0 и трансформацията в икономиката към цифрова, ниско-въглеродна и кръгова, проектът "Силна национална-силна европейска идентичност" еволюира през годините чрез тематично профилиране и насочване вниманието на младите хора към небходимостта от по-зелена, по-свързана и по-иновативна Европа. По този повод настоящият семинар носи заглавието "Зелена икономика и дигитално бъдеще" По време на събитието младите хора ще общуват на български език, което е основа за създаването на посланици на евроинтеграцията в страните от Западните Балкани и Източното партньорство.
"Проектът e свързан с изграждането на европейска идентичност в младите, изхождайки от разбирането, че силната национална идентичност е просперираща, когато се основава на ценности и единство, както и на откритост и сътрудничество с другите, виждайки ползите от диалог и споделена солидарна отговорност. Целта му е да допринесе за изграждането на европейско самосъзнание и за укрепване на европейските принципи и ценности в младите - като солидарност, демокрация, приятелство, толерантност, отговорност, свобода и справедливост, залегнали в основата на европейския п
роект", сподели д-р Моника Панайотова - евродепутат (2012-2014), заместник-министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.
Събитието се реализира и с подкрепата на Община Варна, Представителството на Европейската комисия в България и Фондация "Ханс Зайдел", като до момента са дали възможност за участие на близо 5 000 младежи, които се превръщат в своеобразни посланици на европейската идея и избират България като подходяща образователна дестинация.
Участниците бяха приветствани чрез видео-обръщение от и.д. ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България, в която той насочи вниманието върху зеления и цифров преход и новата стратегия за растеж на Европа – Европейски зелен пакт.
Събитието се провежда при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки за сигурност.
"Независимо от трудностите, Фондацията ще продължи пътя, който е реализирала последните 13 години, защото наистина виждаме директни ползи за европейската интеграция на младите от българската диаспора" сподели пред медиите още д-р Милен Врабевски и допълни още, че когато страната е в демографска криза, а и да не е, трябва да се обръща внимание на сънародниците ни, които са в близката чужбина и са останали извън границата на страната по независими от тях причини.