В Североизточна България се проведоха 8 информационни срещи с общо 278 участници, които бяха запознати с начина на прилагане на Гаранционната схема по ПРСР. В рамките на кампанията за популяризиране на Схемата по проект на Министерството на земеделието и храните е предвидено да се проведат общо 55 информационни срещи из цялата страна. Това стана ясно по време на семинар за журналисти от Североизточна България, който се проведе в курорта Златни пясъци. В рамките на семинара се проведе лекция за разясняване практиките на НГФ и предоставяне на обобщена информация за региона.
"Фондът издава допълваща обезпечението гаранция в размер до 80% от размера на заема", обясни Самуил Шидеров, изпълнителен директор на Националния гаранционен фонд. Той добави, че максималната стойност на гаранцията е 3 млн. лв., а максималният й срок е 10 години.
От Гаранционната схема напълно безплатно могат да се възползват бенефициенти по мерки 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", 122 "Подобряване икономическата стойност на горите" и 123 "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти" по ПРСР. Всички земеделски производители, които имат одобрени проекти по някоя от тези три мерки, могат да кандидатстват за получаване на финансиране по схемата до септември 2015 г. и да получат кредити с по-ниски от стандартните лихви, като са освободени от такси и комисиони.
От всичките 40 кредита, отпуснати чрез Гаранционната схема в Североизточна България най-много са облекчените заеми, отпуснати на бенефициентите от Добричка област - 14. Земеделските производители от област Варна са взели 9 кредита с подкрепата на НГФ. В Шуменска област Фондът е обезпечил 10 кредита на стойност над 5 млн. лева, а в област Търговище те са 7 за повече от 2,5 млн. лв.
В рамките на семинара журналистите имаха възможност да се запознаят с "добра практика" на земеделския производител Радослав Христов, който има кравеферма в с. Дъбовик, община Генерал Тошево. Той е с одобрен проект по мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства" и е взел облекчен кредит чрез Гаранционната схема, за да си купи трактор и цистерни, както и да изгради силоз за съхранение на течни и твърди торове. Радослав Христов показа на журналистите целия процес - от събирането, обработката и съхранението на течните и твърдите торове, до тяхното използване за наторяване на пасищата.
От старта на Гаранционната схема в началото на 2013 г. Фондът е издал гаранции на общо 252 бенефициенти и по този начин е подкрепил отпускането на кредити в размер на 104 млн. лева.