© Народно дело | | 31-годишната Сабиха се потроши жестоко след неуспешен опит за самоубийство. В късните следобедни часове на 24 май жената се хвърлила от шестия етаж на блок номер 4 на ул. "Вяра" в кв. "Младост". Самоубийцата, която страда от психическо заболяване, скочила от задния балкон и се сгромолясала върху тревната площ. Сигналът е подаден от ужасения й мъж. "Знам, че все още е в кома. Ръцете й са потрошени, а черният й дроб направо е разпилян", разказаха от близкото заведение, където тя си пийвала бира. Щом сигналът за инцидента бил подаден на телефон 112, линейка на Спешна помощ веднага откарала пострадалата в Окръжна болница, където и в момента лекарите се борят за живота й.
"Докторите казват, че въпреки травмите жената ще оцелее, но това, знаете, е Божа работа", коментират ужасени съседи. Психиатри припомнят, че през пролетта обичайно се обострят депресивните състояния и опитите за самоубийства. При поява на първите симптоми трябва да се направи консултация със специалист. За съжаление 70% от заболелите не се лекуват. Депресивните смущения също не са безобидни. Те могат да причинят психосоматични заболявания като язва на дванадесетопръстника, колити, диабет, артериална хипертония, инфаркт, дори да отключат ракови заболявания.
Специалисти обясняват
Пролетта е сезон на депресиите. Смяната на слънчевата радиация, промяната на хранителния режим - от прием на по-тежки и мазни храни през зимата и обедняване на организма на витамини и минерални вещества, допринасят за възникване на заболяване. Някои форми на депресия са характерни за зимния сезон. Есенният сезон също е актуален за депресивните разстройства. Липсата на достатъчно слънчева светлина през тези сезони отключва появата им. Знаем, че слънцето лекува депресията. Характерна за депресиите е не само сезонността, но и денонощният ритъм - болните се чувстват сутрин зле, а следобед и привечер се подобряват.
Причините за депресивните разстройства търсим в дистреса, в несигурността за бъдещето, в екстремните житейски ситуации, когато има биологични предпоставки, например паразити. Наследствената обремененост също има значение за възникване на болестта. Заболяванията на щитовидната и надбъбречните жлези могат да причинят депресия.
Симптомите на депресивните разстройства - тревожност, потиснатост, неспособност да се изпитва радост, безсъние, безапетитие, спад на имунната активност - това са първите симптоми на заболяването. Не чакайте да се задълбочат, да ви обземе отчаяние и страх, при което все по-трудно ще се справите с всекидневните си задължения, с трудностите в живота.
Източник: в. Народно дело |