Живеещите в к.к. "Чайка" организираха граждански протест днес срещу лоша инфраструктура, въпреки скъп ремонт, предаде репортер на Varna24.bg.
Протестът бе проведен на отбивката към хотел "Ной" и е насочен срещу състоянието на инфраструктурата в района и липсата на реакция от страна на институциите.
Припомняме и мотивите за протеста в информация, изпратена до медията ни през седмицата.
"От есента на 2019 г хиляди граждани на Варна живеем като заложници на безкраен и скъп ремонт в един от най-прекрасните като природни дадености райони на града ни - кк “Чайка". На тази територия в третия по големина град в страната, през 2022 г сме принудени хем да плащаме едни от най-високите местни данъци, хем да живеем на метри от плажа, но придвижването ни да е възможно само с високопроходими автомобили, тъй като улиците са в състояние, което не позволява нормално преминаване на леки коли, без да ги разбием.
За какво става дума?
Преди повече от две години по Оперативна програма (ОП) “Опазване на околната среда 2014-2020"стартира работата по проект № BG16M1OP002-1.005-0006. Проектът е за подготовка и изпълнение на проект с развитие на инфраструктурата за отпадни води и агломерации кк Златни пясъци, община Варна. Обектът е “Инженеринг - Частично изграждане, реконструкция и рехабилитация на канализационна мрежа в СО “Ален мак", гр. Варна". Общата стойност на проекта е 37 150 155 лв с ДДС. Финансирането е от Кохезионния фонд на ЕС и от държавния бюджет.
Ремонтните дейности обхващат ул. "Боян Бъчваров“ и ул. "Янко Славчев“ (находящи се в района на к.к. Чайка), състоящ се от полагане на ВиК инфраструктура по дължината на двете улици.
Днес, повече от две години след началото на тези дейности състоянието и на двете улици е катастрофално. Пътят е в многократно по-лошо състояние от преди началото на ремонтните дейности, новоасфалтираните участъци са повече гигантски кръпки, отколкото възстановена пътни настилки. На места има коварни пропадания, образували са се огромни и много опасни дупки, които не просто пречат за нормалното преминаване с автомобил, но създават сериозни предпоставки за инциденти. Трудно достъпни и сравними с трасета за офроуд са и улиците “Боян Бъчваров", и “Петър Попов" в района. Няма подход дори към плажната ивица, безопасен за шофиране и придвижване.
Уличната мрежа в района допълнително е тежко компрометирана и от чести ремонти на ремонтите, които се налагат от водопроводни е други инфраструктурни аварии.
Градският транспорт е силно затруднен да обслужва пълноценно спирките в района, тъй като маневрирането на автобусите е огромно изпитание, без да настъпят вреди и щети по тях.
Смятаме, че няма нито една причина да търпим и да продължаваме да живеем и да се опитваме да правим туризъм в подобни условия.
Преди година се опитахме с Ваша помощ да привлечем внимание към проблемите на района с цел някой най-после да се заеме с решаването им.
През различни граждански платформи сме алармирали многократно за ситуацията всички компетентни органи на властта.
За съжаление, днес, година след първия ни граждански протест, положението е без промяна.
Този път обаче ние сме твърдо решени да бъдем настойчиви до край.
Ако и след този граждански акт на недоволство няма адекватна реакция, ще преминем в режим на постоянна готовност да затваряме периодично както магистралния път към Златни пясъци, така и Панорамния - и двата, водещи към най-красивите плажове по северното Черноморие", заканиха се организаторите на протеста.