"Разпознаване на различни форми на агресия и езика на омразата“ е темата, която обсъждаха днес ученици от Средно училище "Гео Милев“ с експерти от Регионален телевизионен център-Варна, домакин на срещата.
Водещи журналисти от медията говориха с учениците за различните форми на агресия и нейните прояви, за езика на омразата в дигитална и медийна среда, за опасността да бъдат обект на агресия. Те запознаха учениците с пътя на една новина от нейното създаване до излизане в ефир, позволиха им да влязат в роля на водещи, да четат новини от аутокю, което направи обучението и разговора по темата интересни и ползотворни. Журналистите помогнаха на младите хора да влязат в роля и да почувстват отговорността, когато микрофона е включен и камерата заработи.Те имаха възможност да интервюират свои съученици и да разберат дали са били свидетели на агресия, знаят ли как да и се противопоставят и как да реагират в такава ситуация.
Обучението е част от проекта "НЕ на агресията в училище и в дигиталната среда“, с финансовата подкрепа на Министерство на младежта и спорта, по Национална програма за изпълнение на младежки дейности.
В рамките на проекта е създаден късометражен филм "НЕ на агресията“, в който се разказват лични истории на младежи свидетели или жертви на агресия в училище или в интернет. Филмът предлага и гледната точка на различни заинтересовани страни за решаване на проблема (младежи, психолози, учители, родители).
Филмът ще помогне на младите хора в разпознаването на различните форми на агресия и справяне с рискови ситуации.
Стъпките за справяне с тези ситуации ще бъдат изяснени в специално подготвения "Пътеводител за справяне с различни форми на агресия в дигиталната среда“ .
СУ "Гео Милев“ работи по теми свързани с дигиталната и медийна грамотност на учениците няколко поредни години. Целта е повече млади хора, чрез практически занимания и разговори с експерти да осъзнаят и разберат своята лична отговорност, когато качват и споделят информация, да се научат да се предпазват от опасностите в дигитална среда, да изградят умения да различават фалшивите новини и критично да ползват огромния обем ежедневна информация.
В резултат на доброто партньорство на училището с РТВЦ-Варна и Сдружение "Моят град“, в последните две години, с ученици от гимназиален етап, са реализирани проектите "Повишаване на медийната грамотност и предприемаческите нагласи сред младежите“ и "Аз и дигиталната реалност“. През тази учебна година в училището започна работа по двугодишен проект "ACTIVE , свързан с темата , по програма "Еразъм+“ с партньори от Италия, Полша и Испания.