Централният плаж на Варна е с метър по-нисък след извилата се морска буря миналата седмица. От 38 километра плаж в община Шабла там заличени са около десетина км. Болата край Каварна пък може да изчезне от картата, ако спешно не се ремонтира скъсаната буна.
Буните, малките пътища край морето между курортите и рибарските селища са в окаяно състояние.
Кметовете се притесняват ще имат ли пари без намеса на държавата да възстановят десетките километри разрушени крайбрежни алеи.
Една от морските общини в най-лошо състояние, е Царево. Там 11-метровите вълни залели и разрушили пристанището миналата сряда, са изпочупили десетки рибарски лодки и яхти, надробили са пътя от вълнолома до Морската градина, разказа кметът инж. Георги Лапчев. Комплекс "Оазис" също е под вода.
"Възрастните казват, че такова нещо тук се случва един път на 60-70 години. Ето, ние доживяхме това", обяснява кметът.
По думите му щетите са за милиони левове. В лошо състояние е и Централният плаж на Царево, както и вътрешната страна на Залива. Кеят на близкия Ахтопол е разбит. Вълноломната стена на курортното селце "Лозенец" също е разрушена.
Изцяло под вода е плажът на Крапец, както и три километра от този на Шабла, разказа кметът на общината проф. Райна Бърдарева.
По крайбрежния път от Кранево пък преди се разминавали по две коли, а сега асфалтът е натрошен.
В лошо състояние е и Аспаруховият плаж във Варна. Там морето е заляло брега на 100 метра навътре. Почти навсякъде морето е изяло поне метър от варненската ивица.
Лявата буна на плажа Болата край Каварна е на косъм от скъсване, предупреди пред вестника кметът Цонко Цонев. По думите му ако не се ремонтира спешно, вълните ще залеят плажа.
Тепърва местните управи по морето ще свикват комисии, които да направят анализ на щетите и на времето, за което те могат да се оправят. Самите буни обаче се водят държавна собственост. За момента има обещани пари за изграждане на такива съоръжения, които да разбиват вълните, само за Поморие.
От няколко дни учени от Института по океанология правят замервания на варненските плажовете. Първо, правят топографски снимки на ивицата, за да сравнят състоянието й сега и преди година. Вчера такива заснемания имаше и на Аспаруховия плаж, а преди това и на Централния.
Главните асистенти към Института Катя Трифонова и Петя Евтимова обясняват, че сериозни щети са били нанесени там още при щорма през октомври. Бурята от миналата седмица обаче изяла близо метър от дълбочината на Централния плаж при Историческата сграда там.
Оградата при калните бани също е пометена от вълните и водата е влязла навътре.
Самото морско равнище след силната морска буря от сряда пък варира с 30-40 сантиметра, обясни пред РЕПУБЛИКА и шефът на института доц. Атанас Палазов. По думите му силният вятър е продължил само два дни и до промени на морското дъно не се е стигнало.
На територията на общините Кранево и Аксаково местните са в потрес от заформили се свлачища. Големите морски бури от октомври и от миналата седмица са спомогнали опасните земни маси край Кранево да се увеличат с още една. По стари данни на общините по морето има около 50 свлачища, като само между Варна и Кранево са 15.
По пътя от Златни пясъци към Кранево има свлачище, за което специалистите предупреждават, че ще се активизира при топенето на снеговете. Именно по този път се вижда как се е наклонил и старият фар.
В малката община Аксаково се притесняват как ще озаптят тези земни маси, които ще се срутят при затопляне на времето. От кметството разказаха пред РЕПУБЛИКА, че едва се справят с малкия си бюджет за снегопочистване от 80 000 лева, камо ли да мислят за ново бедствие. Засега го борят като предупреждават устно хората, обясняват от кметството.
Студеното време ще се задържи до края на февруари, а в началото на март ще има леко затопляне с нормални температури за този месец от годината, прогнозира Илия Господинов от НИМХ на БАН, който отговаря за сезонните прогнози.
"Ако следите редовните прогнози за следващите няколко дни до една седмица, които издават колегите, там най-вероятно сега имаме снежна обстановка в страната, вали сняг в почти навсякъде, дъжд в Югоизточна България, който най-вероятно също ще премине в сняг, образува се нова снежна покривка. След това ще имаме няколко дни отново със студено време, ниски температури, ледено време. След което към края на тази седмица към 20 февруари ще настъпи омекване на времето, затопляне, което обаче най-вероятно също ще бъде временно и през следващата седмица отново ще има студено нахлуване, ледено време поне няколко дни", обясни Илия Господинов пред Дарик.
"Засега по-сериозно омекване на времето с положителни средни температури и по-масово топене на снега в цялата страна - в равнините и низините - може да очакваме в началото на март. С настъпването на този месец все повече ще се усеща пролетта, но като цяло по-скоро един месец март с нормални температури", прогнозира той.
Източник: в. "Република"