"В момента има много змии. Климатичните промени способстват разрастването на популацията на влечугите", обясни управителят на фирмата, занимаваща се с дератизацията и дезакаризацията на Варна д-р Тодорка Трифонова. Наблюденията от редовните обходи на тревните площи са показали, че тази година има доста змии.
Сигнал за влечуго е имало и във "Владислав Варненчик". "Не открихме змията, но районът беше окосен извънредно", посочи кметът на района Добромир Джиков.
За цяло змийско гнездо около улица "Подвис" в район "Приморски" алармира варненка. Жената се страхувала да разхожда и кучето, и детето си в района. Тя допълни, че тревата на места е висока по 2 метра. "Не змии, ами мечки могат да се скрият там", коментира варненката.
"Засега никой не ни се е обаждал за змии в района", посочи кметът на "Приморски" Пламен Градинаров. По думите му, когато се получи сигнал, администрацията се свързва с общинската дирекция "Обществен ред". Те от своя страна пък звънели на "Гражданска защита" и Регионалната екоинспекция по околна среда и води.
"Получаваме много сигнали за влечуги. Най-вече от "Гражданска защита", съобщиха от екоинспекцията. От там обаче обясниха, че няма установен ред, по който да се действа, когато се улови змия в градска среда. След като от Гражданска уловели влечугите, не знаели какво да ги правят. От инспекцията пък не можели да направят нищо със змиите, ако са в естествена среда, каквато се явяват тревните площи.
Източник: в. "Позвънете новини"