Змии пропълзяха в жаркото време из Варна, научи репортер на
Varna24.bg.
На някои места в града, където закъсня окосяването, са били забелязани влечуги. За два случая споделиха наши читатели.
Голяма змия е пропълзяла на паркинга около бл. 149 на ж.к. "Младост" и се е скрила под паркирал автомобил. Вероятно змията обитава тревите около този и съседните блокове, част от които са окосени, но тревата стои струпана на купчинки.
Хората предполагат, че влечугото е смок, който се е появил, тъй като в близкия трафопост гъмжало от гризачи. Живеещите в района са притеснени, тъй като не е ясно какъв именно е произходът на змията и доколко е опасна.
Родители коментираха, че имат съмнения за змия и в детския кът на "Младост", тъй като отскоро там пък се появил таралеж. Площадката е предпочитано място за игра на стотици малчугани, затова е добре районът да бъде добре проверен за влечуго, като се има предвид наличието на езерото, което е допълнителна предпоставка за появата но водна змия, коментираха майки.
За змия сигнализираха и живеещите в близост до детска ясла "Мечо пух" в район "Владиславово". В карето между блоковете 34 и 29 е забелязано малко влечуго.
"Аз лично не съм го виждала, съседите разказват, че са го срещали често. Доскоро имаше буйна трева и всеки път, когато минавахме със сина ми на прибежки, чувах специфичният звук, който издава. Тъй като това е най-прекият път до дома ми рискувахме да минем от там, но все още много се страхувам, че животното е наблизо. Тревата вече е окосена, но предполагам, че се крие някъде наоколо", сподели млада майка от квартала.
До момента не сме имали пациент от Варна, ухапан от змия, заяви доц. Снежа Златева, завеждащ клиниката по токсикология към Военноморска болница - Варна.
Тя коментира, че единичните случаи са на хора от селата в околността, които са попаднали на змия в полето.
За миналата година са регистрирани около десетина случая на ухапани от змия в периода от май до септември, каза доц. Златева.
Тя посъветва хората, в случай, че имат близка среща с влечугите, да не се паникьосват, тъй като в нашата страна нямало смъртоносни видове змии, чието ухапване да доведе до фатален край за минути.
За 20 години са регистрирани само два случая, и то поради други усложнения. Може да се стигне до увреждане на тъканите и инфекция, затова в рамките на максимум 3 часа трябва да се потърси лекарска помощ", каза доц. Златева.
"При пристъп на паника хората може да паднат и сериозно ударят главата си, каквито случаи сме имали. Добре е хората да знаят, че при ухапване от змия в никакъв случай не трябва да се опитват с устни да изсмучат отровата от нараненото място, тъй като през зъбните канали отровата стига най-бързо до кръвта и тогава вече може да стане опасно. Най-добре е да се направи опит да се изцеди кръвта от раната и тя да се остави сама да се съсири. Кожата трябва да се измие и почисти, за да не се инфектира допълнително. В никакъв случай да не се използват остри предмети и да се правят опити за отстраняване на тъкан със скалпел или нож. Да не се предприема стягане на крайника, защото по този начин той се лишава от приток на кръв и в комбинация с отровата, която разяжда може да се стигне до ампутация.
Добре би било нараненото място да се обездвижи като при счупване и да се потърси лекарска помощ. След това се налага кратко лечение, което в 99% от случаите е успешно и няма животозастрашаващи фактори", увери още доц. Златева.
В случай, че забележат змия хората могат да се обадят на дежурните телефони в Община Варна 052 820 112 и 052 820 204, както и да потърсят съдействие на тел. 112.
Припомняме, че преди години Община Варна сключи договор с професионален ловец на змии. Наемането на професионалист се наложил заради серия сигнали от живеещи в различни части на града, че са видели влечуги и техни гнезда.