© БГНЕС | | Днес отбелязваме Международния ден на белия бастун, посветен на правото на лесно придвижване на незрящите хора.Произведения на незрящи поети и писатели от Варна, Пловдив и София прозвучаха днес на "Поетичен следобед" в Културния дом на слепите във Варна. В събота (17.10.2015 г.) от 10.00 ч. на басейн "Приморски" ще се проведе традиционното състезание по плуване за незрящи, организирано от "Лайънс клуб". В категории "жени", "мъже" и "деца" ще се включат незрящи от варненския Съюз на слепите и от СОУ за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" - Варна.
Могат ли свободно да се придвижват в града незрящите варненци? Това попита репортер на радио Варна председателя на варненската организация на слепите. По думите на Христо Шипанов системата в помощ на незрящите, за по-лесното им придвижване в градска среда, е неефективна, въпреки многото изразходени средства за нея.
Пoсланието днес е: при среща на човек с бял бастун, имайте готовност да му предложите помощ и ако невиждащият приеме - му я окажете.
Международният ден на белия бастун е провъзгласен на 15 октомври в Париж през 1980 година на заседание на Световния съюз за благополучие на слепите. За първи път в света през 1931 г. френската графиня Гуили Хербемонт е подарила на незрящите хора в Париж 100 бели бастуна, с които да си служат за придвижване. През 1964 година на 15 октомври американският президент Линдън Джонсън подарява на незрящите в Америка дълги бели бастуни и това става началото за системните им тренировки по ориентиране и мобилност.
Белият бастун се използва като инструмент за мобилност и е приет и като защитен знак в законите за уличното движение на всички страни в света. Белият бастун е признат и като знак за тежко зрително увреждане, и като символ за самостоятелността на хората без зрение. |