Бразилия ни удари за втори път в Световната лига

22:17 / 05.06.2010
464
Волейболистите от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба от световните шампиони от Бразилия във втория мач от 1-вия кръг на Група А на Световната лига с драматичното 2:3 (26:24, 19:25, 15:25, 25:22, 9:15). Срещата се игра в зала "Сабазиньо" в Уберландия пред 8000 зрители и продължи два часа и 15 минути.

Въпреки загубата възпитаниците на Силвано Пранди спечелиха една точка от този мач, която в бъдеще може да се окаже много полезна за отбора.

Силвано Пранди направи една промяна в стартовия състав. На мястото на Николай Николов като титуляр започна опитният Христо Цветанов. Бернардо Резенде пък направи две смени. Капитанът Жиба замени Тиаго Алвеш, а Сидао смени Родригао.

Световните шампиони от Бразилия започнаха вихрено мача и поведоха набързо с 3:0 след ас на Мурильо Ендрес. Последваха четири безответни точки за България след силна блокада и контраатака на Матей Казийски след сервис на Андрей Жеков. Атака от втора линия на Мурильо изравни резултата при 4:4. Равенството се запази до 7:7, когато Христо Цветанов с бърза атака по бразилската блокада изравни резултата. Атака на Сидао даде аванс от една точка за Бразилия при първото техническо прекъсване 8:7.  България изравни при 9:9, след което последваха три поредни точки за "Селесао" постигнати от Мурильо, Висото и Жиба. Тук се разигра Леандро Висото, който реализира три поредни точки за домакините за да се стигне до 15:12 за Бразилия. Владо Николов намали до 13:15 след ас, но негова грешка от начален удар направи 14:16 при второто техническо прекъсване. Блокада на Теодор Тодоров срещу Висото и атака на Матей Казийски изравниха резултат при 18:18. След изравняването Бернардиньо взе прекъсване за Бразилия. България поведе с 21:20 след ас на Теодор Тодоров. Грешка на Жиба от сервис направи резултата 22:21 за България. В следващото разиграване Мурильо прати топката в аут, но главният съдия отсъди друго и Бразилия изравни до 22:22 въпреки протестите на българския капитан Владо Николов. България стигна до гейм-бол при 24:23 след атака на Владо Николов. Лукас Изравни за 24:24. Последва прекъсване, поискано от Силвано Пранди. След него отново Владо Николов изведе България напред с 25:24. Андрей Жеков довърши домакините с прецизно изпълнен начален удар, с който постигна ас и 26:24 и 1:0 гейма за България.

Вторият гейм стартира отлично за българските волейболисти, които поведоха с 4:2 след атака на Тодор Алексиев и 7:3 след двойна блокада. Първото техническо прекъсване във втората част дойде при 8:5 за България след блокада на Христо Цветанов срещу Лукас. България поведе с 9:6, но след това последва необясним спад и бразилците записаха 5 поредни точки за да поведат с 12:9 след силна игра на Лукас и Жиба. При резултат 9:10 Силвано Пранди смени Андрей Жеков с Георги Братоев. Домакините поведоха с 3 точки при второто техническо прекъсване 16:13. При 14:16 центърът Лукас се контузи в глезена и принудително бе заменен от Родригао. Жиба направи 18:15 с атака от втора линия. България намали при 16:18 след мощна атака на Матей Казийски. При следващото разиграване Владо Николов насочи топката към линията на полето на Бразилия. Главният съдия обаче отново не видя правилно ситуацията и даде точка за Бразилия – 19:16. Това отсъждане тотално обърка играта на българските волейболисти и домакините набързо дръпнаха с 21:16. Бразилия затвори втората част с 25:19 след ас на резервата Уолъс и така изравни резултата до 1:1 гейма.

Още в началото на третата част Силвано Пранди пусна в игра Николай Николов на мястото на Христо Цветанов. Точно с блокада на Ники Николов България поведе с 4:2. Родригао изравни за Бразилия при 5:5. Българиските волейболисти поведоха с 8:7 след технична атака на Матей Казийски по бразилската блокада. Страхотен сервис на Матей и единична блокада на Теодор Тодоров даде аванс от 2 точки – 9:7. Мурильо изравни след технична атака за 10:10. На началния удар застана Леандро Висото и той заби веднага ас за 11:10 за Бразилия. Силният сервис на високия 212 см Висото помогна много на "Селесао" до обърне резултата до 14:10. Разликата нарасна на 5 точки в полза на Бразилия при второто техническо прекъсване - 16:11. От тук до края на гейма в играта на България последва страхотен срив и волейболистите на Бразилия правеха каквото си поискат на игрището без да срещат почти никаква съпротива. Логично Бразилия стигна до категоричен успех в 3-тия гейм с 25:15 и да поведе с 2:1 гейма в мача.

След убедително спечеления трети гейм бразилците поведоха набързо и в четвъртия с 3:1, след блокада на Бруно Резенде. Мурильо изведе "Селесао" напред до 7:4, а възпитаниците на Бернардо Резенде дръпнаха с 8:5 при първото техническо прекъсване. България успя да изравни резултата за 10:10 след блокада на добре включилия се Цветан Соколов. Възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 13:11 и това накара Барнадиньо да вземе тайм-аут. Тодор Алексиев с блок-аут изведе националите ни до 3 точки аванс при второто техническо прекъсване – 16:13. Силната игра в атака на Цветан Соколов изведе България напред при 20:16. Пак той реализира своята атака за гейм-бола при 24:18. Тук необяснимо защо българите допуснаха да им спасят 4 гейм-бола, за да стане резултата 24:22. В крайна сметка България спечели 4-ата част с 25:22 след сервис в мрежата на Бруно Резенде. Така България изравни резултата в мача до 2:2 гейма.

Тайбрекът започна равностойно. Матей Казийски изведе България напред с 3:2 след добър пас на Цветан Соколов. Капитанът на "Селесао" Жиба изравни при следващото разиграване – 3:3. Страхотно играещият Цветан Соколов отново завърши перфектно своята атака за 4:3 и отново Жиба изравни с технично отиграване – 4:4. Матей Казийски отново даде преднина на България при 5:4. Последваха 3 последователни точки за бразилците, дело на атака на Висото, блок на Мурильо срещу Казийски и атака в мрежата на Теодор Тодоров след неособено добре насочена топка към него – 5:7. Тук опитният Христо Цветанов замени младия Теодор Тодоров. Казийски намали до 6:7 с атака по диагонала. Матей Казийски отиде да изпълни начален удар и тук капитанът на Бразилия Жиба "тактично" атакува главния съдия с въпрос дали нареждането в полето на България е точно. След около 1 минута разговор със съдията, чиято единствена цел бе да се разконцентрира Казийски, Матей сбърка началния удар – 6:8 при техническото прекъсване. Последваха 3 поредни точки за "златистите" и Бразилия дръпна с 5 точки – 11:6. Разликата се запази до 13:8, когато страхотно играещият до момента Цветан Соколов би топката малко в аут от начален удар. В крайна сметка Жиба и компания стигнаха до успех в тайбрека с 15:9, а с това и в мача с 3:2 гейма.

Така световните шампиони от Бразилия стартираха участието си в Група А на Световната лига с 2 поредни победи. Волейболистите на България успяха да спечелят 1 точка заради спечелените 2 гейма в мача.

БРАЗИЛИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:2 (24:26, 25:19, 25:15, 22:25, 15:9)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 3 (1 блок), Леандро Висото 17 (1 ас, 3 блока, 50% ефективност в атака), Мурильо Ендрес 18 (2 аса, 2 блока, 36,84% ефективност в атака, 83,33 перфектно посрещане), Жиба 13 (1 ас, 1 блок, 40,74% ефективност в атака, 50% перфектно посрещане), Лукас Сааткамп  6 (1 ас, 2 блока), Сидао 11 (1 ас, 2 блока) – Марио Жуниор-либеро/83,33% перфектно посрещане/  (Уолъс де Сооуса 4, Сандро Карвальо, Родригао 5 (1 ас, 2 блока), Тиаго Алвеш)
Селекционер: Бернардо Резенде
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2 (1 ас, 1 блок), Владимир Николов 12 (1 ас, 1 блок, 37,04 % ефективност в атака), Матей Казийски 10 (43,48 % ефективност в атака, 30% перфектно посрещане), Тодор Алексиев 16 (3 блока, 46,43 % ефективност в атака, 50% перфектно посрещане), Христо Цветанов 2 (1 блок), Теодор Тодоров 10 (1 ас, 3 блок) – Теодор Салпаров-либеро (Владислав Иванов, Георги Братоев, Валентен Братоев, Николай Николов 4 (2 блока), Цветан Соколов 14 (2 блока, 60% ефективност в атака)
Селекционер: Силвано Пранди.

Източник: Sportal.bg