Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Приеха поредица препоръки срещу водната криза: Кои области са с най-големи загуби?
Автор: Велизара Ангелова 20:03 / 27.11.2024Коментари (0)1274
© МОСВ
Висшият консултативен съвет по водите прие препоръки за ефективно използване на наличния воден ресурс в секторите ВиК и напояване

Основните причини за недостига на ценния природен воден ресурс са огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%,  смятат от Министерство на околната среда и водите.

В Министерството на околната среда и водите днес се проведе заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ), председателствано от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров. В заседанието участваха представители на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на земеделието и храните, Напоителни системи ЕАД, Министерство на икономиката и индустрията, Изпълнителна агенция Морска администрация, Министерство на финансите, ГД Пожарна безопасност и защита на населението при МВР, БАН, УАСГ, четирите Басейнови дирекции към МОСВ, НИМХ, Национално сдружение на общините в Република България и Ивелина Василева - съветник на министър-председателя Димитър Главчев.

"Целта на заседанието е да посочим решения при перспективите за трайно засушаване на климата. Конкретни данни на НИМХ показват красноречиво липсата на пролетно пълноводие – 72% е намалял речният отток за тази година в сравнение със сушавата 2023 г. В Дунавския район дори е намалял 82%“, каза министър Димитров при откриването на заседанието на ВКСВ.

Пред членовете на съвета той подчерта, че МОСВ разчита на българската и световната наука, затова наблюденията и проучванията на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са важни в анализите и решения, които се взимат за справяне с безводието.

Експертите от НИМХ представиха подробна информация с оценка за валежите, речния отток и състоянието на подземните води за периода януари-октомври тази година (презентацията вижте тук). Според данните досега, 2024 г. е с валежи под климатичната норма и се определя като суха година. Валежният дефицит е най-силно изразен през месеците февруари (-63%) и октомври (-66%). Сушата е най-силно изразена в Северозападна България и по Черноморското крайбрежие. Тя продължи и през август, като най-тежко засегнати са западната част на Дунавската равнина и Горнотракийската низина. По отношение на подземните води в периода на "продължителна суша“ 2019-2022 г. се наблюдава преобладаваща тенденция на намаляване на запасите през есенно-зимния период, когато основно става тяхното подхранване.

От дирекция "Управление на водите“ в МОСВ беше направена презентация "Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“ с данни за състоянието на комплексните и значими язовири, състоянието на водните ресурси в страната и загубите на вода във водопреносната мрежа. Язовирите за питейно-битово водоснабдяване към момента са запълнени на 61%.

Съгласно данните в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България, през 2022 г. общите загуби на вода от подадената вода от ВиК се оценяват на 485,43 млн. куб. м. Това е около 18 пъти годишното количество подадена вода на вход водоснабдителна система от "ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, или 1/4 от общите загуби са достатъчни за да покрият нуждите за една година на "ВиК“ ЕАД, гр. Бургас, "ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, "ВиК – Шумен“ ООД и "ВиК“ ООД, гр. Търговище.

Съгласно Годишния доклад на КЕВР за състоянието на ВиК сектора в Република България за 2023 г. (приет с решение по протокол №314 от 07.11.2024 г.) общите загуби на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите е 60,21%.

Със загуби над 70% са ВиК операторите на: Монтана, Плевен, Търговище, Разград, Ямбол, Хасково, Добрич, София-област, а над 80% - "ВиК - Сливен“ ООД, АД, "ВиК – Шумен“ ООД и "ВиК“ ООД, гр. Перник.

По време на заседанието министър Петър Димитров насочи разискванията към основните причини за недостига на ценния природен ресурс, а именно огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Той напомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно, и посочи необходимостта тези системи да бъдат реконструирани.

Министърът отправи апел към общините, чиято собственост са водопреносните мрежи в градовете, да предприемат бързи и решителни действия  за рехабилитация на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура, като направят собствени анализи и насочат в тази посока приоритетно средствата от 7 милиарда и 100 милиона лева, които предоставя програмата на МРРБ за общините.

След дискусия, в която бяха изразени редица становища, коментари и предложения, участниците в заседанието на Висшия консултативен съвет по водите се обединиха около следните препоръки с цел изпълнение на политиките в сектори "ВиК“ и "Напояване“:

- Съществено намаляване на загубите на вода - план и график за постигане;

- Осигуряване на резервни водоизточници за питейно-битовото водоснабдяване на населените места, водоснабдяващи се от язовир Камчия (Бургас и Южното Черноморие, които бяха посочени като проблемни);

- На сайта на МРРБ да се поддържа актуална информация за питейно-битово водоснабдяване на населението, в т.ч. наличие на режим на водоснабдяване и какви са причините за това;

- Рехабилитация на съществуващите резервни водоизточници или включване на нови, когато при инвентаризацията на ВиК мрежата и анализа на нуждите на населението е доказана необходимост от допълнителни водоизточници;

- Насърчаване на общините и приоритетно изпълнение на проекти, които имат отношение към решаване на проблеми във водоснабдяването на населените места;

- Координиране на политиката в областта на рибарството и аквакултурите, прилагана чрез ИАРА, и политиката по напояване на земеделски култури, прилагана от "Напоителни системи“ ЕАД, за язовирите, водите на които се ползват едновременно за рибовъдство и за напояване;

- Инвентаризация на съществуващата хидромелиоративна мрежа и съоръженията към нея и представяне на информацията на сайта на "Напоителни системи“ ЕАД;

- Интегрирано развитие и рехабилитация на системите за напояване, за де се постигне в максимална степен обезпечаване на доставките на вода за земеделските стопанства чрез мрежата на "Напоителни системи“ ЕАД, при намаляване на иззетите водни количества.

- Постигане на ефективност на използването на напоителната инфраструктура и намаляване на неоползотворените водни маси.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Специализирани полицейски операции в страната
Самолетна катастрофа в Казахстан
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: